نخست وزیر عراق با دعوت از گروه‌ها و احزاب مختلف سیاسی عراق برای مذاكرات همه جانبه برگزاری نشستی بدون پیش شرط را در بغداد خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه اماراتی الاتحاد،‌ نوری المالكی، نخست وزیر عراق با صدور بیانیه‌ای از تمامی گروه‌ها،‌ احزاب و شخصیت‌های سیاسی عراق خواست تا مذاكرات فراگیر را در عراق آغاز كنند و بر اساس قانون اساسی و به شكلی دموكراسی‌خواهانه مشكلات موجود در كشور را حل‌ و فصل كنند.

وی از گروه‌های عراقی خواست بدون هیچ پیش شرط و موضع‌گیری قبلی نشستی را در بغداد برای بررسی مشكلات موجود در عراق برگزار كنند.

در این بیانیه كه از سوی دفتر المالكی یك روز پس از نشست نجف میان رهبران سیاسی عراق منتشر شد، آمده است: همه احزاب و گروه‌های سیاسی عراق را به آغاز گفت‌وگوهای ملی و فراگیر برای برون رفت از وضعیت كنونی دعوت می‌كنم. به گونه‌ای كه تمركز ما بر فعال‌سازی دوباره نهادهای دولتی و خدماتی برای خدمت به ملت عراق باشد.

وی با درخواست از گروه‌های سیاسی عراق برای برگزاری نشست در بغداد گفت: قانون اساسی باید مرجع ما برای حل و فصل اختلافات باشد چرا كه قانون اساسی عراق چیزی است كه همه ملت به آن رای دادند و به اجرای آن راضی هستند.

نوری المالكی در این بیانیه آورده است: من اطمینان دارم كه حل و فصل مشكلات عراق با اراده ملی قابل ممكن است و اگر تصمیم‌ها برای حل‌ و فصل مشكلات جدی باشد و حسن نیت در كار باشد این امر دست یافتنی است.

وی با طبیعی خواندن اختلافات سیاسی كنونی عراق گفت: وجود اختلافات سیاسی طبیعی است اما اختلافات سیاسی در حال عبور از حد معقول خود است و این مساله‌ای است كه ملت عراق آن را قبول نمی‌كنند چرا كه ملت انتظار خدمت را از دولت دارند.

از سوی دیگر، مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق در پاسخ به یكی از طرفداران خود در خصوص نتایج نشست نجف گفت: مهم‌ترین نتیجه‌ای كه در این نشست حاصل شد این بود كه همگان بر رد دیكتاتوری و تك‌روی در به دست گرفتن قدرت در عراق تاكید دارند و این بهترین نتیجه‌ای بود كه نمایندگان فهرست العرقیه،‌ ائتلاف كردستان عراق، كنگره ملی و جریان صدر به آن دست یافتند.

مقتدی صدروی با تاكید بر اینكه مهم‌ترین چیز در عراق منافع ملت كشور است، گفت: اگر همگان برای كاهش آلام ملت عراق وحدت داشته باشند یقینا عراق پیروز خواهد بود و همگان در عراق دیكتاتوری و تك‌روی را رد می‌كنند.

در همین حال منابع سیاسی عراق اعلام كردند كه مقتدی صدر در نشست نجف یك هفته به نوری المالكی و جریان حاكم در این كشور مهلت داده تا خواسته‌ها و تصمیمات رهبران عراق را مبنی بر پایان دادن به خط مشی كنونی دولت تحقق ببخشد.