امیر قطر تاكید كرد كه رژیم صهیونیستی باید در جریان "بهار عربی" حقوق ملت فلسطین را به رسمیت شناخته و از بلندی‌های جولان سوریه و مزارع شبعای لبنان عقب‌نشینی كند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر در نشستی در دوحه عنوان داشت: اسرائیل دیگر از امروز به بعد نمی‌تواند از صداقت حاكمان عرب كه در جریان انقلاب‌های منطقه سرنگون شدند، بهره ببرد.

وی در ادامه افزود: از اسرائیل می‌خواهم كه اقدامات مثبتی را برای تحقق صلح و همزیستی مسالمت‌آمیز انجام دهد.

امیر قطر همچنین تاكید كرد: بدین ترتیب می‌توان بهار عربی را با بهار صلح فراگیر در خاورمیانه همراه كرد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل توانست بزرگ‌ترین و قدرتمندترین ائتلاف دولتی در تاریخ اسرائیل را به وجود آورد و بدین ترتیب بهانه‌هایی كه مانع امتیازدهی دولت اسرائیل به دلیل وجود اختلاف در ائتلاف دولت می‌شد، از بین رفته است.

وی همچنین تاكید كرد: اسرائیل دیگر نمی‌تواند با توجه به انقلاب‌های كشورهای عربی به حاكمان دلخوش كند تا علیه ملت‌هایشان عمل كنند.

حمد بن خلیفه آل ثانی در ادامه افزود: اسرائیل طی دور‌ه‌ای كوتاه درمی‌یابد كه دیگر هیچ دوستی ندارد. اسرائیل باید از فرصت به وجود آمده در جریان بهار عربی برای به رسمیت شناختن حقوق ملت فلسطین و عقب‌نشینی از بلندی‌های جولان سوریه و مزارع شبعا در لبنان استفاده كند.

امیر قطر همچنین تاكید كرد: ملت‌های عربی خواهان آزادی برای همگان هستند و معتقدند كه فلسطین نیز باید از این آزادی برخوردار باشد و زمان آن فرا رسیده است كه به این آزادی دست یابد.

وی در ادامه افزود: باید توجه كرد كه ملت‌های عربی به مساله فلسطین اهمیت خاصی می‌دهند گرچه درگیر اوضاع داخلی خود هستند. نباید مساله فلسطین را در جدول كاری كشورهای بین‌المللی قرار داد و آن را رها كرد. ملت‌های عربی اجازه این كار را نخواهند داد و اسرائیل باید اقدامات مثبتی در این خصوص انجام دهد.

امیر قطر همچنین تاكید كرد: ملت‌های عربی هرگز فلسطین را فراموش نخواهند كرد همانطور كه هزاران اسیر فلسطینی در زندان‌های فلسطین و زندان‌های تحت محاصره را فراموش نكرده‌اند.

وی در ادامه افزود: چنانچه اسرائیل اقداماتی برای تحقق صلح انجام ندهد فرصت این مساله از دست خواهد رفت و ملت‌های عربی كه انقلا‌ب‌های منطقه را به وجود آوردند ظلم واقعی را متحمل می‌شوند.

امیر قطر همچنین عنوان داشت: این نسل از ملت‌های عربی اشغالگری را نمی‌پذیرند و مانند كشورهای جهان در برابر اقدامات اسرائیل و انحصار طلبی این دولت و در اختیار داشتن سلاح‌های هسته‌ای تسلیم نخواهند شد.

وی در ادامه افزود: اگر نتانیاهو بخواهد صلح را محقق كند مانعی بر سر راهش نیست و باید با توقف شهرك سازی‌ها و براساس راهكار تشكیل دو كشور در این مسیر قدم بردارد.