سخنگوی وزارت خارجه سوریه با تاكید بر اینكه كشورهای منطقه باید دست از حمایت مالی و مسلح كردن مخالفان سوری بردارند، عنوان داشت كه گروه‌های مخالف در این كشور از آغاز آتش بس تاكنون ۳۵۰۰ بار آتش بس را نقض كرده‌‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، جهاد مقدسی، سخنگوی وزارت خارجه سوریه عنوان داشت: نقض آتش بس از سوی مخالفان مسلمان سوریه از ۳۵۰۰ مورد گذشته است.

وی در ادامه افزود: ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه در نشست خود با نمایندگان سازمان ملل این نقض آتش بس را بررسی می‌كند.

مقدسی همچنین تاكید كرد: ما در نشست‌های خود اقدامات برخی گروه‌ها كه قصد ناكام گذاشتن طرح كوفی عنان را دارند بررسی می‌كنیم چرا كه تنها دولت سوریه نباید به تعهدات خود پایبند باشد بلكه مخالفان این كشور نیز باید به وظایف خود عمل كنند.

وی در ادامه افزود: كاملا مشخص نیست كه دولت سوریه به طرح كوفی عنان پایبند است اما اگر می‌خواهیم به راهكار مطلوب دست یابیم باید طرف مقابل نیز به این تعهدات پایبند باشد.

مقدسی همچنین تاكید كرد: اخیرا شاهد ارسال سلاح به وسیله كشتی از طریق گروه‌های تروریست و همچنین وقوع انفجارهای تروریستی در دمشق، حلب و دیرالزور بوده‌‌ایم. ما شاهد به وجود آمدن عوامل جدیدی در بحران سوریه كه همان تكفیری‌ها و گروه‌های وابسته به القاعده به شمار می‌آیند، هستیم.

وی در ادامه افزود: نمی‌توان گفت كه همه راهكارها به دست عنان است بلكه باید برای توقف حمایت مالی برخی كشورها از تروریست‌ها در سوریه تلاش كرد. برخی كشورهای عربی به جای آنكه به سوریه كمك كنند دست به حمایت مسلحانه از تروریست‌ها و میزبانی از آنها می‌زنند. اتحادیه عرب نیز هیچ نقشی را برای حل و فصل بحران سوریه ایفا نكرده بلكه بخشی از مشكلات این كشور به شمار می‌آید.

از سوی دیگر حسن توركمانی، یكی از مسئولان برجسته سوریه عنوان داشت كه اخبار منتشر شده از سوی دو شبكه الجزیره و العربیه درخصوص ترور تعدادی از مسئولان سیاسی و امنیتی سوریه توسط مخالفان این كشور كاملا بی‌پایه و اساس است.

از سوی دیگر سوسن غوشهٔ، سخنگوی هیات ناظران سازمان ملل در سوریه عنوان داشت: اخیرا اخباری در‌خصوص انفجار بمب در منطقه دوما در مسیر ناظران سازمان ملل منتشر شده است. این اخبار كاملا نادرست است.

وی در ادامه افزود: انفجار این بمب خودروهای ناظران سازمان ملل را هدف قرار نداده بود و در نزدیكی آنها نیز صورت نگرفت.