وزارت خارجه كره‌جنوبی اعلام كرد كه مقامات ارشد آمریكا، كره‌جنوبی و ژاپن مذاكراتشان را در بحبوحه نگرانی‌ها در مورد اینكه كره‌شمالی ممكن است آزمایش هسته‌ای دیگری انجام دهد، آغاز كردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، در این مذاكرات یك روزه در سئول "گلن دیویس" نماینده ویژه آمریكا در امور كره‌شمالی، "لیم سونگ نام" نماینده هسته‌ای كره‌جنوبی و " شینسوكه سوگیاما" نماینده هسته‌ای ژاپن حضور داشته‌اند.

این دیدار در حالی آغاز شد كه پس از آزمایش موشكی ناموفق اخیر كره‌شمالی نگرانی‌ها درباره اینكه پیونگ‌یانگ ممكن است آزمایش هسته‌ای دیگری انجام دهد، افزایش یافت.

تصاویر ماهواره‌ای نشان می دهد كه فعالیتها در سایت هسته‌ای كره‌شمالی در جریان است اما هیچ نشانی از اینكه آیا قرار است این آزمایش هسته‌ای انجام شود یا خیر، وجود نداشته است.

در همین حال "لیم سونگ نام" نماینده هسته‌ای كره‌جنوبی گفت: در پاسخ به آزمایش موشكی ناموفق اخیر كره‌شمالی، جامعه جهانی توانست پیام آشكاری به پیونگ‌یانگ بدهد مبنی بر اینكه كره شمالی باید از انجام اقدامات تحریك‌آمیز بیشتر دوری كند.

وی ابراز امیدواری كرد كه مذاكرات سه مقام كره‌جنوبی، آمریكا و ژاپن بتواند كره‌شمالی را به سوی صلح هدایت كند.

پس از این مذاكرات، نماینده ویژه آمریكا در امور كره‌شمالی قرار است روز سه‌شنبه به پكن سفر و با " وو داویی" نماینده هسته‌ای ارشد چین دیدار كند. گلن دیویس همچنین روز چهارشنبه به توكیو سفر خواهد كرد.