همزمان با از سرگیری محاكمه غیابی طارق الهاشمی در عراق، صدها تن از ساكنان خشمگین بصره با سوزاندن پرچم تركیه ضرب الاجلی ۱۵ روزه برای آنكارا با هدف تحویل دادن طارق الهاشمی تعیین كردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری براثای عراق، ساكنان استان بصره عراق در این تظاهرات سیاست‌های دولت تركیه علیه ملت عراق را محكوم كرده و اعلام كردند كه طارق الهاشمی، معاون رئیس جمهوری كشورشان كه به دست داشتن در عملیات تروریستی محكوم است از سوی آنكارا باید به بغداد تحویل داده شود.

تظاهركنندگان با تجمع مقابل ساختمان كنسولگری تركیه در بصره شعارهایی در اعتراض به سیاست‌های دولت تركیه سر داده و خواهان توقف سیاست‌های طایفه گرایی آنكارا در قبال عراق شدند.

جعفر محمد باقر، یكی از اعضای شورای استانداری بصره عنوان داشت: سیاست دولت تركیه اختلافات طایفه‌ای را درعراق موجب می‌شود.

وی در ادامه افزود: ما از دولت تركیه می خواهیم تا طارق الهاشمی را براساس حكم جلب پلیس بین‌الملل به بغداد تحویل دهد.

تظاهركنندگان عراقی همچنین تهدید كردند كه اگر دولت تركیه طی ۱۵ روز به درخواست‌ها مبنی بر تحویل طارق الهاشمی توجه نكند منافع تركیه را در كشورشان مورد هدف قرار دهند.

در این تظاهرات اعضای سندیكاها، رهبران عشایر و كارمندان دولتی نیز حضور داشتند.

ساكنان معترض بصره همچنین با آتش زدن پرچم تركیه شعارهایی علیه این كشور سر دادند. قرار است امروز (یكشنبه) محاكمه غیابی طارق الهاشمی از سر گرفته شود. پیشتر دوبار محاكمه طارق الهاشمی كه قرار بود به صورت غیابی برگزار شود به دنبال درخواست وكیل مدافع‌ وی به تاخیر افتاده بود.