رئیس جمهور آفریقای جنوبی پس از دیدار با همتای سودانی خود گفت عمر البشیر بر پایبندی به توافقنامه‌های امنیتی و ضرورت تحقق صلح و ثبات برای دو سودان تاکید دارد.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری "الجزیره"، "ثابو مبیکی" رئیس جمهور آفریقای جنوبی که برای احیای مذاکرات دو سودان به خارطوم سفر کرده است دیروز پس از دیدار و گفت‌وگو با عمر البشیر درباره مسائل امنیتی تاکید کرد: رئیس جمهور سودان به همه توافقنامه‌های امنیتی پایبند است.

وی ادامه داد: با این حساب سودان متعهد به تشکیل منطقه‌‌ای خالی از سلاح در مرز بین دو کشور تا عمق ۱۰ کیلومتری از دو طرف است و ساز و کار مشترک برای نظارت بر مرزها و ایجاد منطقه خالی از سلاح را وضع خواهد کرد.

مبیکی همچنین گفت: "عمر البشیر بر اعتقاد خود به اینکه دو ملت به صلح نیاز دارند تاکید می‌کند."

"علی احمد کرتی"، وزیر خارجه سودان دیروز شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری آکی ایتالیا گفت: بازگشت سودان و سودان جنوبی به مذاکرات به قدرت "ثابو مبیکی" میانجیگر آفریقایی بستگی دارد که طی گفت‌وگو با سودان جنوبی از این کشور بر سر مسائل امنیتی تعهد قاطعی بگیرد.

رئیس جمهور آفریقای جنوبی امروز یکشنبه در راستای تلاش‌های خود برای ازسرگیری مذاکرات دو سودان به جوبا پایتخت سودان جنوبی می‌رود تا با مسئولین این کشور دیدار و گفت‌وگو کند.

این در حالی است که "نبیل العربی"، دبیر کل اتحادیه عرب نیز به درخواست دولت سودان و برای بررسی بحران با جوبا و تحولات دارفور امروز به خارطوم می‌رود.