رئیس جمهوری آمریکا در نشست گروه هشت با اشاره به یمن به عنوان الگویی از انتقال سیاسی قدرت که در آن معاون دیکتاتور به جای صالح به قدرت رسید، گفت که رئیس جمهوری سوریه باید از قدرت کناره گیری کند.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری "رویترز"، کاخ سفید روز گذشته اعلام کرد که "باراک اوباما" رئیس جمهوری آمریکا در نشست سران گروه هشت در "کمپ دیوید"، با اشاره به یمن به عنوان الگویی از انتقال سیاسی، گفت که "بشار اسد" رئیس جمهوری سوریه باید از قدرت کناره گیری کند.

بر اساس طرح شورای همکاری خلیج فارس علی عبدالله صالح دیکتاتور یمن از قدرت کناره گیری کرد و طی انتخاباتی فرمایشی و تک نامزدی، عبدربه منصور هادی جانشین وی رئیس جمهور این کشور شد. طرح انتقال قدرت در یمن با هدف برکناری آبرومندانه دیکتاتور یمن و با هدف مهار انقلاب مردم این کشور با دخالت شورای همکاری خلیج فارس و با حمایت غرب اجرایی شد.

سران گروه هشت در قالب بیانیه‌ای که به جمع بندی بحث‌های آنها اختصاص داشت، از تمام گروه‌ها در سوریه خواستند تا به تعهدات خود تحت طرح صلح ارائه شده از سوی سازمان ملل و اتحادیه عرب پایبند باشند؛ طرحی که که شامل توقف سریع تمام خشونت‌ها است تا از این طریق امکان یک انتقال سیاسی جامع و تحت رهبری سوریه به سوری نظامی دموکراتیک و چندگانه سیاسی فراهم شود.

"بن رودز" معاون مشاور امنیت ملی اوباما در این باره اعلام کرد که تمرکز اخیر روی تامین دسترسی ناظران سازمان ملل و پیگیری اجرای آتش بس توجه را از مشکلات اساسی در سوریه منحرف کرده است.

معاون مشاور امنیت ملی اوباما در ادامه به سران گروه هشت از کشورهای "انگلیس"، "فرانسه"،‌ "آلمان"،‌ "ایتالیا"، "ژاپن"، "روسیه" و "کانادا" به همراه کشور آمریکا که میزبانی این نشست را بر عهده دارد، درباره چگونگی تحقق یک انتقال سیاسی در سوریه گفت: ارزیابی ما این است که شما قادر نیستید این مشکل (بحران سوریه) را تنها از طریق ناظران و آتش بس حل کنید؛ شما به یک روند سیاسی نیاز دارید که پاسخگوی مردم سوریه باشد زیرا در غیر این صورت شما نمی‌توانید این مشکل را حل کنید.

در ادامه بیانیه گروه هشت آمده است: ما به خاطر از بین رفتن زندگی، بحران انسانی و سوء استفاده‌های جدی و گسترده حقوق بشر در سوریه وحشت زده هستیم؛ استفاده از زوری که زندگی غیرنظامیان را به خطر می‌اندازد، باید متوقف شود.

این رویکرد ضد سوری سران گروه هشت در شرایطی گزارش می‌شود که در میان کشورهای حاضر در نشست "کمپ دیوید"، روسیه از رئیس جمهوری سوریه حمایت و مخالفت خود را با اعمال تحریم‌های شدیدتر سازمان ملل علیه دمشق اعلام کرد.

"میخائیل مارگلییف" نماینده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه در مسائل خاورمیانه و آفریقا در این باره گفت: برخی ممکن است از دولت سوریه خوششان بیاید و برخی دیگر ممکن است این دولت را دوست نداشته باشند؛ برخی ممکن است دیدگاه‌های متفاوتی درباره انتخابات اخیر سوریه داشته باشند؛ اما هیچ کس نمی‌تواند از این سوال دوری کند که "اگر اسد از قدرت کناره گیری کند، چه کسی جایگزین او خواهد شد؟ ما بر این باوریم که نمی‌تواند با تبر به حل بحران سوریه پرداخت؛ یک نفر باید روی این بحران با یک جفت انبر کار کند.

در ادامه بیانیه گروه هشت ضمن محکومیت حملات تروریستی در سوریه آمده است که سران این گروه از استقرار ماموران سازمان ملل در سوریه استقبال کرده‌اند و از تمام گروه‌ها به خصوص دولت سوریه خواستند تا به طور کامل با این ماموریت همکاری داشته باشند.

رودز در ادامه گفت که رئیس جمهوری آمریکا به یمن به عنوان الگویی از ترک مسالمت آمیز قدرت و طلوع یک روند دموکراتیک اشاره کرده است؛ معاون مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: نظر ما این بود که ما به یک انتقال سیاسی نیاز داریم که تغییرات حقیقی را در سوریه به همراه داشته باشد.

رودز افزود: ما بر این باوریم که این تغییر شامل کناره گیری اسد از قدرت است؛ اگر شما روند انتقال سیاسی را در سوریه آغاز نکنید، در این صورت نمی‌توانید به کاهش خشونت‌ها و بررسی شکایت‌های مردمی که به خیابان‌ها آمده‌اند تا چنین روندی را آغاز کنند، رسیدگی کنید.