دبیر کل جنبش ملی لیبی درباره آینده نظام سیاسی در لیبی گفت: نظام آینده کشور به صورت پارلمانی خواهد بود که نخست وزیر نقش اصلی را در آن نظام خواهد داشت.

"مفتاح لملوم" دبیرکل جنبش ملی لیبی در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه طرح‌های مردمی برای بازسازی در لیبی آغاز شده است، گفت: برای بازسازی لیبی بیش از هر چیز به توافق و واقع بینی بین گروه های سیاسی در سطح ملی نیاز است.

لملوم با بیان اینکه شورای انتقالی از توان لازم برای اجرای اصلاحات در لیبی و اجرای تغییرات لازم قانونی برخوردار نیست، تاکید کرد که باید یک حکومت منتخب از طریق انتخابات در لیبی تشکیل شود تا با داشتن مسئولیت و اختیارات به بازسازی و سازندگی و بهبود سطح زندگی مردم بپردازد.

وی افزود: وضع کنونی در لیبی باعث شده تا هیچ حکومتی نتواند در کشور حاکمیت اعمال کند و بدینوسیله کشور نمی تواند در مسیر توسعه و بازسازی قرار بگیرد.

دبیر کل جنبش ملی لیبی با اشاره به اینکه دولت برای اعاده حاکمیت در کشور نیاز به زمان دارد، ابراز داشت: دولت و شورای انتقالی کمتر از دوماه فرصت دارند تا وظایف محوله را عملی سازند و بعد از این زمان باید انتخابات مجلس ملی برگزار شود و شورای انتقالی منحل شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره ناموفق بودن تجربه برگزاری نشست‌ها و کنگره های ملی برای اداره روند سیاسی آینده لیبی با هدف دستیابی به دموکراسی توافقی، اظهار داشت: کنگره ملی که قرار است در دوماه آینده برگزار شود در واقع قرار است قانون لیبی را وضع کند که در برگیرنده دولت و دیگر موسسات حکومتی باشد و حکومتی پارلمانی را تشکیل دهد.

لملوم افزود: نظام آینده لیبی به گونه‌ای خواهد بود که نقش اصلی را نخست وزیر داشته باشد و رئیس جمهور نقشی تشریفاتی داشته باشد و براساس این قانون دیگر جایی برای کنگره های ملی به سبک دوره قذافی وجود نخواهد داشت و دموکراسی جدید متکی به احزاب خواهد بود نه کنگره های ملی.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر پس از سقوط قذافی بیش از ۱۵ حزب در لیبی تشکیل شده اند، وقوع هرج و مرج فراگیر در آینده سیاسی این کشور را رد کرد.

دبیر کل جنبش ملی لیبی تاکید کرد که پس از همه انقلاب‌ها ناآرامی‌ها وجود خواهد داشت و غیر از این نخواهد بود واین وضع ادامه نخواهد یافت چرا که احزاب در پارلمان آینده دارای نقش خواهند بود.

وی تصریح کرد که احزاب در لیبی دارای مبانی فکری نزدیک به یکدیگر هستند و جریان‌های سیاسی اصلی نیز در بین آنها وجود دارد.

لملوم با اشاره به اینکه آینده سیاسی در لیبی طی ۵ سال آینده روشن است، پیش بینی کرد که از تعداد احزاب در عرصه سیاسی لیبی کاسته شود.

دبیر کل جنبش ملی لیبی که در لندن حضور دارد در ادامه در مورد اینکه آیا به لیبی باز خواهد گشت یا خیر؛ گفت: به زودی برای همیشه به لیبی بازخواهم گشت.

وی در ادامه با اشاره به اینکه جنبش ملی لیبی به ریاست وی از اپوزیسیون به یک حزب سیاسی در داخل کشور مبدل خواهد شد، ابراز داشت که جنبش ملی به صورت حزب با نام "وحدت و توسعه" ثبت خواهد شد.

لملوم در ادامه تصریح کرد که حزب متبوعش بیش از همه بر لزوم وحدت بین شرق و غرب لیبی تاکید خواهد داشت و پس از آن توسعه انسانی، اقتصادی، سیاسی در لیبی را مدنظر قرار خواهد داد.

وی با اشاره به تلاش حزبش برای رساندن کشورش در باشگاه کشورهای توسعه یافته، ابراز داشت: لیبی توان مالی و انسانی را برای رسیدن به این هدف داراست و نیاز به از بین رفتن حکومت قذافی به منظور تشکیل حکومتی دموکراتیک را داشت.

دبیر کل جنبش ملی لیبی با رد هرگونه تلاش برای جدایی طلبی در لیبی تاکید کرد که شعارشان این است که لیبی یک ملت واحد است.

وی جدایی طلبان در لیبی را اقلیت توصیف کرد و تاکید کرد که عناصر بازمانده از رژیم سابق به دنبال این هدف هستند.