شخصیت‌های سیاسی عراق كه در نجف دور هم جمع شده بودند با توافق بر سر مسائل مطرح شده در این نشست اعلام كردند كه نشست دیگری به‌زودی برای پیگیری توافقات حاصل شده برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبكه الجزیره، نشست رهبران گروه‌های سیاسی عراق عصر شنبه در نجف پایان یافت و شركت‌كنندگان در این نشست تاكید كردند كه توافق‌هایی میان آنها بر سر مسائل مطرح شده حاصل شده است.

مقتدی صدر،‌ رهبر جریان صدر در یك كنفرانس مطبوعاتی مشترك با مقامات ارشد فهرست العراقیه و ائتلاف كردستان عراق اعلام كرد، نشست امروز تكمیل كننده نشستی بود كه اخیرا در اربیل برگزار شد و هیچ فرقی میان اربیل و نجف وجود ندارد.

وی ادامه داد: ما بر سر مسائلی توافق كردیم كه برای تحقق دستاوردهای نشست اربیل ضروری بود.

رهبر جریان صدر توضیح بیشتری در خصوص جزئیات توافقات حاصل شده میان شركت‌كنندگان نداد، اما تاكید كرد كه منافع عالی ملی بر همه چیز ارجحیت دارد.

وی در پاسخ به سوالی درباره منافع ملی عراق گفت: تا زمانی كه من زنده باشم نگران منافع ملی عراق نباشید.

مقتدی صدر درباره عدم شركت ائتلاف دولت قانون به ریاست نوری المالكی، نخست وزیر عراق در این نشست نیز عنوان داشت: ائتلاف دولت قانون برای شركت در نشست امروز تمایلی نداشت و ما نیز آن‌ها را دعوت نكردیم.

اسامه النجیفی،‌ رئیس پارلمان عراق و از اعضای ارشد فهرست العراقیه نیز گفت: نشست نجف ادامه نشست اربیل بود و ما در این نشست توافق‌هایی بر سر مسائل موجود حاصل كردیم و بند‌های مطرح شده توسط ائتلاف ملی عراق مورد بررسی قرار گرفت.

وی عنوان داشت: ظرف چند روز آینده نشست دیگری برای پیگیری دستاوردهای دو نشست اربیل و نجف برگزار می‌شود و تمام گزینه‌ها در روند دموكراسی عراق در دستور كار خواهد بود.

رئیس پارلمان عراق بدون اشاره به مكان و زمان برگزاری نشست سوم میان رهبران عراقی گفت: وحدت عراق در نشست نجف به خوبی نمایان بود و تما گروه‌ها و طوایف عراق در این نشست حضور داشتند تا آنچه را كه ملت عراق می‌خواهند، عملی كنند.

وی همچنین با اعلام اینكه همچنان بركناری نوری المالكی در دستور كار قرار دارد، گفت: احتمال بركناری نوری المالكی از پست خود همچنان از سوی گروه‌های سیاسی عراق مورد بحث و بررسی است.

در این كنفرانس مطبوعاتی احمد الچلبی، رئیس حزب كنگره ملی عراق گفت: من در این نشست به عنوان رئیس حزب كنگره ملی شركت كردم و به عنوان نماینده ائتلاف عراق به رهبری ابراهیم الجعفری حضور نیافتم.

نشست نجف با حضور اعضای ارشد گروه‌های سیاسی عراق برگزار شد و در آن به غیر از ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالكی تقریبا تمامی گروه‌های سیاسی عراق حضور داشتند.

پیشتر رهبران سیاسی عراق به نوری المالكی ۱۵ روز مهلت داده بودند تا درخواست‌های آنان را انجام دهد كه روز شنبه این مهلت ۱۵ روزه به پایان رسید و نشست نجف برای تصمیم‌گیری در این خصوص برگزار شد.