پس از خروج نیروهای خارجی در سال ۲۰۱۴ از افغانستان، نیروی هوایی ویژه ارتش انگلیس (SAS) در این كشور باقی مانده و مبارزه با شبه‌نظامیان القاعده را ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی میل، مقام‌های ارشد اعلام كردند: نیروهای ویژه انگلیسی در استان هلمند مستقر خواهند شد و به نیروهای افغان در ریشه‌كن كردن شبه‌نظامیان القاعده یاری می‌رسانند.

طبق تصمیمی كه سران كشورها در نشست گروه هشت اتخاذ كردند، نیروهای افغان كنترل عملیات‌های رزمی را تا اواسط سال ۲۰۱۳ به دست خواهند گرفت.

هنگ ویژه نیروی هوایی ارتش انگلیس در ولایت هلمند افغانستان، عملیات‌های مبارزه با تروریسم انجام خواهد داد.

دیوید كامرون، نخست وزیر انگلیس و سایر سران كشورهای عضو ناتو امروز (یكشنبه) تصمیم خواهند گرفت تا نیروهای خط مقدم در جنگ با طالبان، ظرف مدت دو سال از این كشور خارج شوند.

مقام‌ها همچنین اعلام كردند كه حجم انبوهی از سربازان انگلیسی به كشورشان بازمی‌گردند اما نیروی هوایی ویژه ارتش انگلیس و نیروی دریایی ویژه انگلیس (SBS) در افغانستان باقی می‌مانند.

این نیروهای ویژه انگلیسی توانایی شناسایی مخفیگاه‌های رهبران طالبان، طرح‌ریزی حملات هوایی و زمینی و شناسایی بمب‌های ساخت طالبان را دارند.

در نشست گروه هشت همچنین برای تامین مالی نیروهای ارتش افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ و نیز خروج نیروها از این كشور تصمیم‌گیری خواهد شد.

انگلیس قرار است سالانه ۷۰ میلیون پوند به افغانستان اختصاص دهد كه در مجموع ۷۰۰ میلیون پوند خواهد شد. دولت انگلیس همچنین قرار است مدرسه آموزش افسران را در كابل، پایتخت افغانستان راه‌اندازی كند. دولت كامرون همچنین قرار است در سال جاری ۵۰۰ تن از سربازان خود را از مجموع ۹۵۰۰ سرباز از این كشور خارج كند.