رهبر ماداگاسكار اعلام كرد كه پیش از انتخابات جدید در این كشور آماده توافق سیاسی با رئیس جمهور بركنار شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، "آندری راجوئلینا"، رهبر قدرتمند ماداگاسكار پس از مذاكره با بان كی مون، دبیركل سازمان ملل گفت كه خواهان برگزاری هر چه زودتر انتخابات است اما نمی‌داند كه زمان دقیق برای این انتخابات چه زمانی است یا اینكه به "مارك راوالو ماناتا"، رئیس جمهوری بركنار شده ماداگاسكار اجازه شركت در این انتخابات را خواهد داد یا خیر.

براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، راجوئلینا، در مارس سال ۲۰۰۹ میلادی رئیس جمهوری ماداگاسكار را بركنار كرده و وی هم اكنون در آفریقای جنوبی در تبعید به سر می‌برد و به صورت غیابی به اتهام قتل تظاهركنندگان مخالف گناهكار شناخته شده است.

رئیس جمهوری بركنار شده ماداگاسكار در سال جاری میلادی مشمول عفو شد.

گروه‌های مهم سیاسی ماداگاسكار سپتامبر سال گذشته میلادی توافقی را به امضا رساندند تا بواسطه آن دولت انتقالی را برای هدایت این كشور پهناور واقع در اقیانوس هند و برگزاری انتخابات تشكیل دهند.

راجوئلینا، با اعلام اینكه از بان كی مون، خواسته تا سازمان ملل به ماداگاسكار بیشتر كمك كند به خبرنگاران گفت: كارشناسان سازمان ملل هم اكنون در این كشور هستند. آن‌ها در مورد ملزومات این انتخابات به بررسی پرداخته‌اند تا ما بتوانیم زمانی را برای آن مشخص كنیم. امیدوارم كه این انتخابات هر چه زودتر برگزار شود تا ماداگاسكار بتواند موقعیت و جایگاه خود را در جامعه بین المللی بار دیگر داشته باشد.

رهبر قدرتمند ماداگاسكار خاطرنشان كرد: رئیس جمهوری سابق متقاعد شده و مشمول عفو نمی‌شود. اما برای برقراری دوباره صلح در ماداگاسكار آماده انتقاد یك توافق سیاسی به عنوان بخشی از سازش ملی هستیم. ما می‌توانیم برای آینده ۲۰ میلیون ماداگاسكاری‌ها به توافق‌هایی دست پیدا كنیم.

وی در پاسخ به این سوال كه آیا رئیس جمهوری سابق ماداگاسكار می‌تواند در این انتخابات شركت كند یا خیر؟ گفت: راه حل سیاسی باید برای پروند وی یافت شود اما در مورد سوالات قانونی تصمیماتی پیشتر اتخاذ شده‌اند.

منابع كمیسیون انتخاباتی ماداگاسكار اعلام كرده‌اند كه زمان برگزاری انتخابات در این كشور ۲۸ مه سال جاری اعلام خواهد شد.