پنتاگون در گزارشی اعلام كرد: چین در حال بهره‌برداری از تكنولوژی‌های تجاری غربی و اجرای جاسوسی تهاجمی مجازی بوده و در راستای تقویت مستمر ارتش خود موشك‌های ضد كشتی بیشتری را خریداری كرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، پنتاگون در گزارشی به كنگره آمریكا تصریح كرد: پكن در تلاشی هماهنگ به منظور مدرنیزه كردن نیروهای مسلح این كشور و گسترده محدود اعمال نفوذ خود در منطقه آسیا- اقیانوسیه قصد دارد از تكنولوژی‌های دفاعی مرتبط در بخش خصوصی كه اغلب ساخت آمریكا هستند، بهره‌برداری كند.

تحلیلگران می‌گویند، ارزیابی سالانه آمریكا از ارتش چین مشابه با گزارش‌های قبلی در این زمینه است اما ادبیاتی دیپلماتیك‌تر دارد تا از تیره‌تر شدن روابط شكننده واشنگتن با پكن جلوگیری شود.

كریستوفر جانسون، كارشناس مركز مطالعات استراتژیكی و بین‌الملل به خبرگزاری فرانسه گفت: من از لحن عمدا ملایم این گزارش شگفت‌زده هستم.

مقام‌های چینی كه ماه ژانویه از سند راهبردی باراك اوباما، رئیس جمهوری آمریكا كه چین را یك رقیب نظامی خوانده بود، آزرده خاطر شدند، اكنون مطمئنا به طور خصوصی از لحن ملایم این گزارش استقبال می‌كنند.

جانسون خاطرنشان ساخت: لحن این گزارش بسیار دوستانه‌تر از سند راهبردی ماه ژانویه است.

در این گزارش آمده است: پكن هدفش اعمال نفوذ به نفع خود از طریق تكنولوژی‌های مرتبط نظامی و دارای كاربرد دوگانه به نفع خود است كه از طرق قانونی و غیرقانونی به دست آمده‌اند. تعاملات با شركت‌های تولید صنایع هوانوردی غربی احتمالا به طور سهوی به نفع صنعت هوانوردی چین تمام شده است.

پنتاگون همچنین با یادآوری هشدارهای اخیر مقام‌های اطلاعاتی آمریكا، چین را متهم به بسیاری از حملات سایبری در سال گذشته در سراسر جهان علیه دولت آمریكا و شبكه‌های تجاری این كشور از جمله شركت‌هایی كه مستقیما برنامه‌های دفاعی آمریكا را حمایت می‌كنند، كرد.

در این گزارش هشدار داده شده است: عاملان چینی فعال‌ترین و سرسخت‌ترین مجریان جاسوسی اقتصادی جهان هستند و احتمالا این جاسوسی‌ها همچنان ادامه پیدا كند.

دیوید هلوی، یك مقام امور امنیت آسیای شرقی و آسیا - اقیانوسیه در وزارت دفاع آمریكا اظهار داشت: سرمایه‌گذاری‌های چین در جنگاوری مجازی عامل تشدید نگرانی است. پكن با صراحت به دنبال راه‌هایی برای استفاده از امكانات مجازی به منظور عملیات‌های تهاجمی است.

ارتش آمریكا مدت‌ها است از اینكه چین بتواند با سلاح‌های جدید دسترسی كشتی‌های نیروی دریای آمریكا به غرب اقیانوس آرام را محدود كند، هشدار داده است.

در گزارش پنتاگون آمده است: چین همچنین در حال دستیابی و استقرار تعداد بیشتری از موشك‌های بالستیك برد متوسط است تا بتواند محدوده‌ حملات دقیق علیه اهداف زمینی و كشتی‌های نیروی دریایی از جمله ناوهای هواپیمابر كه از مكان بسیار دورتر از سواحل چین به اجرای عملیات می‌پردازند را گسترده‌تر كند.

در ادامه این گزارش آمده است: پكن در حال سرمایه‌گذاری بر صنایع هوایی پیشرفته، زیردریایی‌ها، سلاح‌های ضدماهواره‌ای و موشك‌های ضدكشتی است كه همگی می‌توانند به منظور محدود كردن دسترسی رقیبان به مناطق استراتژیك نظیر دریای چین جنوبی مورد استفاده قرار گیرند.

استراتژیست‌های آمریكایی و برخی پیمانكاران دفاعی اغلب تهدیدی كه موشك‌های به اصطلاح "قاتل ناو هواپیمابر" چین ایجاد می‌كند را عامل نگرانی می‌دانند اما هلوی عنوان داشت كه سلاح‌های ضدكشتی چین در حال حاضر ظرفیت عملیاتی محدودی دارد.

در عین حال بر اساس ارقام رسمی بودجه نظامی چین در سال ۲۰۱۲ به نسبت سال قبل ۲ / ۱۱ درصد افزایش داشته و به ۱۰۶ میلیارد دلار رسیده است. اما گزارش وزارت دفاع آمریكا عنوان كرد بودجه دفاعی چین كه به طور رسمی اعلام شده هزینه‌های عمده نظیر ارتقای سلاح‌های هسته‌ای و یا خرید تسلیحات ساخت خارج را در برنمی‌گیرد.

براساس این گزارش هزینه‌های واقعی دفاعی چین به ۱۲۰ تا ۱۸۰ میلیارد دلار بالغ خواهد شد. با وجود این هزینه‌های نظامی آمریكا فراتر از هزینه‌های چین است و بودجه پیشنهادی پنتاگون برای سال ۲۰۱۳ به بیش از ۶۰۰ میلیارد دلار می‌رسد.

بر اساس گزارش اخیر پنتاگون، چین به رغم افزایش مداوم هزینه‌های دفاعی در یك دهه گذشته ناكامی‌هایی را در زمینه پرتاب برخی ماهواره‌ها تجربه كرده و پروژه‌های بلند پروازانه این كشور به منظور تولید جنگنده‌های نسل پنجم و ناو هواپیمابر مدرن همچنان با چالش‌هایی روبرو هستند.

در عین حال با وجود آنكه چین به دنبال گسترش ماموریت‌های سنتی خود و افزودن ماموریت مقابله با دزدان دریایی و تلاش‌های انسانی است همچنان اولویت نخست ارتش خلق چین درگیری احتمالی در تنگه تایوان است.

گزارش اخیر پنتاگون تصریح می‌كند، تمركز چین همچنان ممانعت از مداخله آمریكا در حمایت از تایوان است.

این گزارش در حالی منتشر شد كه مجلس نمایندگان آمریكا با اكثریت آرا از دولت خواست تا ۶۶ جنگنده جدید به تایوان بفروشد. دولت باراك اوباما به سبب نگرانی برای حفظ روابط عادی خود با چین تنها و به منظور ارتقای جنگنده‌های موجود تایوان برنامه‌ریزی كرده است. اقدام اخیر مجلس نمایندگان آمریكا همچنین نیاز به موافقت سنای این كشور دارد.