یك مقام عالی‌رتبه وزارت امور خارجه آمریكا اعلام كرد كه آمریکا پذیرفته است به تعدادی از اعضای گروهك تروریستی منافقین پناهندگی بدهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دانیل فرید، مشاور ویژه وزیر امور خارجه آمریکا در مسایل مربوط به اردوگاه اشرف، در گزارشی که به کنگره آمریکا ارایه داد ضمن اعلام این خبر گفت که آمریکا پرونده‌های برخی از اعضای این گروهك تروریستی را به صورت نفر به نفر بررسی می‌کند و به آنها که شرایط لازم را داشته باشند، پناهندگی می‌دهد.

وی افزود که این افراد کسانی خواهند بود که کمیساریای عالی پناهندگان، پرونده هایشان را به مقامات آمریکایی ارجاع خواهد کرد.

بنابر گزارش شبكه خبری بی.بی.سی قانون آمریکا اجازه نمی‌دهد افرادی که در گروه‌های تروریستی عضویت دارند، وارد این کشور شوند و نام منافقین در فهرست سازمان‌های تروریستی مورد نظر وزارت امور خارجه آمریكا قرار دارد اما با این حال فرید از کنگره خواست تا شرایط قانونی را برای وارد شدن تعدادی از این افراد به آمریکا فراهم کند.

دانیل فرید همچنین گفت که تعدادی از شرکای اروپایی آمریكا بررسی پرونده‌های پناهندگی اعضای این گروهك تروریستی را آغاز کرده‌اند.

این مقام آمریكایی همچنین این احتمال را مطرح کرده که شاید بخشی از این افراد بخواهند به ایران بازگردند.

بنابر این گزارش وجود یا نبود تسلیحات در اردوگاه اشرف یکی از موضوعات مهمی بود که نمایندگان حاضر دراین جلسه به دنبال آن بودند. این موضوعی است که در جلسه اخیر دادگاه استیناف برای حذف نام این گروهك از فهرست سازمان‌های تروریستی در آمریكا مطرح شده است.

رابرت لوب، نماینده وزارت امور خارجه آمریکا در این پرونده یک هفته پیش به دادگاه گفت هنوز دسترسی تمام عیار به تمام نقاط اردوگاه اشرف وجود ندارد و بر این اساس هنوز معلوم نیست که آیا انبار پنهانی اسلحه در این اردوگاه وجود دارد و آنها از این طریق توانایی بالقوه عملیات مسلحانه را حفظ کرده اند یا خیر.

فرید در جواب پرسش های مکرر اعضای این جلسه گفت به دلیل جریان پروسه قضایی نمی تواند در این خصوص صحبت کند.