رئیس‌جمهور اروگوئه با اشاره به ظرفیت‌های موجود در کشورهای آمریکای لاتین این منطقه را قاره آینده خواند و بر لزوم تغییر مدل اقتصادی کاپیتالیستی موجود تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار فارس از منطقه آمریکای لاتین، "خوزه موخیکا"، رئیس‌جمهور اروگوئه، اظهار داشت: در حال حاضر آمریکای لاتین قاره آینده است، اینجا بر روی نقشه آینده بشریت قرار دارد.

موخیکا به بحران اقتصادی موجود که کشورهای آمریکایی و اروپایی را درگیر کرده است اشاره کرده و تاکید کرد: وضعیت آمریکای لاتین در آن حدی که انتظار می‌رفت در شرایط کنونی باشد، وخیم نیست.

رئیس‌جمهور اروگوئه در عین حال اذعان داشت: بحران اقتصادی موجود در دنیا در این منطقه نیز تاثیرات خود را بر جا گذاشته است.

وی خاطرنشان کرد: ما نمی‌توانیم به خود اجازه دهیم که در عرصه اقتصادی متحمل شکست شویم.

موخیکا تاکید کرد: بزرگ‌ترین اولویت برای کشورهای آمریکای لاتین تغییر دادن مدل اقتصادی کاپیتالیستی است.

رئیس‌جمهور اروگوئه ضمن اشاره به برخی کشورهای آمریکای لاتین که تلاش می‌کنند زندگی ملت خود را بهبود بخشند، اظهار داشت: همگونی فراوانی بین آنها وجود دارد ولی هیچکس نسخه آماده‌ای برای ایجاد جامعه‌ای عادلانه‌تر در دست ندارد.

وی ادامه داد: ما به خوبی نمی‌دانیم چه کارهایی باید انجام دهیم، ولی برای ما کاملا روشن است که چه کارهایی را نباید انجام دهیم.

موخیکا در خصوص تهدیداتی که از سوی آمریکا متوجه منطقه آمریکای لاتین است، گفت: اقدامات و واکنش‌های کشورهای منطقه همواره به رفع اینگونه اقدامات تحریک‌آمیز کمک خواهد کرد.

رئیس‌جمهور اروگوئه همچنین افزود: ما آمریکایی را می‌خواهیم که بسیار دموکراتیک‌تر بوده و به اختلاف نظرها احترام بگذارد.

موخیکا همچنین در خصوص سازمان‌های منطقه‌ای همچون "سازمان کشورهای آمریکایی" و کمیسیون بین‌المللی حقوق بشر تصریح کرد: ما باید تلاش کنیم سازمان جدیدی ایجاد کنیم که دقیق‌تر به واقعیات قاره ماه پاسخ دهد.

چندی پیش آمریکای لاتین در اجلاس مجمع اقتصاد جهانی داووس بهشت ثبات، توسعه و فرصت نامیده شد.

به علت مشکل بدهی‌های موجود در منطقه اروپا، کندی بهبود اقتصاد آمریکا و کاهش توسعه در کشورهای نوظهور، جو بدبینی بر فضای نشست امسال در داووس سوییس سایه افکنده بود. این در حالی است که شرایط سرمایه‌گذاری و فرصت‌های موجود برای آن در آمریکای لاتین خبر از آینده‌ای خوب برای این منطقه می‌داد.

روسای جمهور و وزرای آمریکای لاتین به علت برگزاری نشست‌های متوالی با روسا و هیئت‌های مشاوره چند ملیتی و شرکت‌های بزرگ که سالانه در اجلاس داووس حضور می‌یابند، برنامه کاری بسیار فشرده‌ای در این اجلاس داشتند.

همچنین کارشناسان اقتصادی و مالی در دومین "مجمع سرمایه‌گذاران آمریکای لاتین و آسیا- پاسیفیک" که در هنگ کنگ برگزار شد، اعلام کردند: در صورتی که آمریکای لاتین ریتم توسعه در سال‌های اخیر را حفظ کند، بهترین فرصت را برای رهبری بهبود اقتصاد جهانی خواهد داشت.

مدیران و روسای کمپانی‌های سرمایه‌گذاری آسیا و آمریکای لاتین در این مجمع تاکید کردند: تنوع اقتصادی و توسعه سریع طبقه متوسط، سکوی روابط تجاری با تاجران و شرکت‌های مالی آمریکای لاتین است.

بر اساس پیش‌بینی آنها، برزیل به همراه شیلی و کلمبیا رهبری توسعه اقتصادی آمریکای لاتین را که شش ماهه دوم سال ۲۰۱۲ افزایش خواهد یافت، بر عهده خواهد داشت.