رئیس جبهه ملی افغانستان بر لزوم تغییر نظام حاکمیتی این کشور از ریاستی به پارلمانی تأکید کرد و گفت: ساختار سیاسی کنونی افغانستان نتوانسته است در ۱۰ سال گذشته به نیازهای مردم افغانستان پاسخ دهد.

به گزارش فارس، صدها تن از هواداران جبهه ملی افغانستان با برگزاری گردهمایی در ولایت "فاریاب"، حمایت خود را از این جبهه اعلام کردند.

"عبدالرشید دوستم" رهبر "جنبش ملی اسلامی" افغانستان و از اعضای ارشد جبهه ملی، در این گردهمایی که در شهر "میمنه" مرکز ولایت فاریاب برگزار شده بود، از هوادارانش خواست تا در برابر هر نوع دسیسه دشمنان مردم افغانستان آماده باشند.

به گزارش پایگاه خبری "جمهور"، دوستم با اشاره به تشکیل حزب جبهه ملی، گفت: آنان طرح ایجاد جبهه ملی را حدود ۲ سال پیش در زمانی که "برهان الدین ربانی" رئیس شورای عالی صلح زنده بود ریخته اند.

به گفته وی، برهان الدین ربانی خود نیز به گفت‌وگوهای صلح با طالبان اطمینان نداشت و در دیدار با وی گفته بود که طالبان در تلاش یافتن فرصت دوباره برای پس گرفتن قدرت در افغانستان هستند و قانون اساسی افغانستان را نخواهد پذیرفت.

مردم برای دفاع آماده باشند

دوستم در این گردهمایی همچنین از مردم خواست تا در صورت عدم پذیرش صلح از جانب طالبان، برای دفاع آماده باشند.

وی در ادامه افزود: طالبان صلح را نمی پذیرند زیرا آنان از آغاز روند صلح تاکنون تعداد زیادی از اعضای شورای عالی صلح به خصوص برهان الدین ربانی رئیس این شورا و "ارسلا رحمانی" عضو شورای صلح را ترور کرده اند.

رهبر جنبش ملی افغانستان تصریح کرد: به نمایندگی از مردم افغانستان به طالبان هشدار می‌دهد که اگر به کشتن مردم بی دفاع افغانستان ادامه دهند جبهه ملی نیز بیکار نخواهد نشست و تلاش خواهد کرد تا مردم را بسیج کند.

مذاکرات صلح یک روند کاذب است

در این گردهمایی "احمدضیاء مسعود" رئیس جبهه ملی افغانستان، بار دیگر بر تغییر نظام افغانستان از ریاستی به پارلمانی تأکید کرد و گفت: ساختار سیاسی کنونی افغانستان نتوانسته است در ۱۰ سال گذشته به نیازهای مردم افغانستان پاسخ دهد.

وی همچنین مذاکرات صلح را یک پروسه کاذب عنوان کرد و گفت: صلحی که توسط دولت افغانستان به راه انداخته شده است، روند واقعی نیست بلکه یک پروسه کاذب بوده که دولت در پی بهره برداری سیاسی از این پروسه است.

مسعود، طالبان را یک گروه تروریستی و اجیران کشورهای خارجی دانست و گفت: طالبان بر اساس دستور کشورهای خارجی شخصیت‌های سیاسی و مذهبی مردم را در داخل افغانستان هدف قرار می‌دهند و این روند تا سال ۲۰۱۴ ادامه خواهد داشت.

رئیس جبهه ملی، بی ثباتی سیاسی، ادامه جنگ و فقر را تهدیدی برای آینده مردم افغانستان دانست و افزود که دولت هیچ گونه برنامه‌ای برای برون رفت از مشکلات موجود در کشور ندارد.

با رأی مردم، "بند و بساط" دولت را برمی‌چینیم

"محمد محقق" عضو جبهه ملی، که وی نیز در این گردهمایی شرکت کرده بود، در سخنانی گفت: دولت در برآورده ساختن نیازهای مردم ناتوان و ناکام بوده است.

وی برنامه های اقتصادی و توسعه‌ای دولت افغانستان را مورد انتقاد قرار داد و گفت: با توجه به میلیاردها دلار کمک جامعه جهانی، دولت افغانستان نتوانست بزرگراه‌های ولایت‌ها را با یکدیگر وصل کند.

وی خاطرنشان کرد: دولت در ۱۰ سال گذشته نتوانست از فرصت‌های به وجود آمده به نفع مردم افغانستان استفاده کند.

محقق همچنین دولت را به ناتوانی در مبارزه با تروریزم، تأمین امنیت و رشد اقتصادی متهم کرد و اظهار داشت که با موجودیت هزاران سرباز خارجی هنوز هم ناامنی یکی از چالش‌های عمده در افغانستان به شمار می‌رود.

وی تأکید کرد که جبهه ملی خواستار انتخابات آزاد، عادلانه، شفاف و بدور از هر نوع تقلب بوده و آنان تلاش خواهند کرد تا از طریق به دست آوردن رأی مردم بند و بساط دولت کنونی را برچینند.