هزاران تظاهركننده تحت رهبری نویسندگان برجسته و عالی روس در اعتراض به مراسم تحلیف ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این كشور در خیابان‌های مسكو دست به راهپیمایی زدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این راهپیمایی با حضور افراد و شخصیت‌های ادبی و فرهنگی برجسته روسیه چون "بوریس آكونین"، رمان نویس كه از راهپیمایان می‌خواست تا "قدم بزنند" صورت گرفت.

وی به همراه دیگر اشخاص ادبی برجسته روسیه چون "دیمیتری بایكف"، نویسنده، "آندری ماكارویچ"، موسیقی دان و لودمیلا اولیتسكایا، رمان نویس در این راهپیمایی آرام شركت كرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جمعیت به صورت غیرمنتظره‌ای به حدود ۱۰ هزار تن رسید و علی رغم اینكه این راهپیمایی از سوی مقام‌های مسكو قانونی اعلام نشده بود،‌ پلیس راهپیمایان را همراهی كرد. در جریان این راهپیمایی كسی دستگیر نشد.

راهپیمایی روز یكشنبه در مسكو در مقابل سایر تظاهرات كه طی هفته‌های اخیر صورت گرفت، آرام بود چرا كه دیگر راهپیمایی‌ها به خشونت كشیده می‌شد و بسیاری دستگیر می‌شدند، به طوی كه حتی در میان دستگیر شدگان افراد و اشخاص پیشروی مخالف نیز دیده می‌شدند.

راهپیمایان از حمل پلاكارد و دادن شعار اجتناب كرده و راهپیمایی خود را به آرامی انجام دادند و در نهایت این راهپیمایی با تحصن آرام آنان پایان یافت.

تظاهركنندگان كه پیشتر در راهپیمایی‌های گذشته دستگیر شده بودند مدعی هستند كه به دلیل همراه داشتن روبان‌های سفید كه نماد مخالفان است، دستگیر شدند.

یكی از نویسندگان برجسته روس كه در این تظاهرات حضور داشت گفت، راهپیمای روز یكشنبه برای این بود كه معلوم شود آیا ممكن است مردم مسكو بدون سركوب در خیابان‌ها راه بروند یا خیر.