حزب محافظه‌كار صدراعظم آلمان در انتخابات محلی متحمل شكست سنگینی در پرجمعیت‌ترین ایالت این كشور شد و همین امر مسیر جناح اپوزیسیون چپ‌گرا را برای انتقاد از سیاست‌های آنگلا مركل درباره سیاست‌های ریاضتی هموار می‌كند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، حمایت مردمی از حزب دموکرات مسیحی آنگلا مركل، صدراعظم آلمان در راین شمالی - وستفالن از ۳۵ درصد به ۲۶ درصد افت کرد و این آمار بدترین نتیجه از زمان جنگ جهانی دوم است.

این انتخابات ۱۸ ماه پیش از انتخابات ملی در آلمان برگزار شد كه قرار است مركل بار دیگر برای سومین بار در آن شركت كند.

نتایج شمارش آرا نشان می‌دهد، حزب اپوزیسیون سوسیال دموكرات چپ میانه آلمان ۳۹ درصد از آراء را بدست آورده و آرای كافی را برای كسب اكثریت با حزب سبزهای آلمان در اختیار دارد. این بدترین نتیجه برای دموکرات مسیحی‌ها در این ایالت تا به امروز است.

روز یکشنبه انتخابات محلی در ایالتی واقع در غرب آلمان برگزار شد كه نتایج اولیه نشان‌دهنده پیروزی احزاب سوسیال‌دموکرات و سبزها در این انتخابات است. بررسی اولیه نتایج تا ساعت هجده و سی دقیقه به وقت محلی نشان می‌دهد که حزب سوسیال دمکرات ۳۹ درصد آرا را به خود اختصاص داده‌اند، حزب محافظه‌کار دمکرات مسیحی ۳ / ۲۳، لیبرال‌های آزاد ۴ / ۸، سبزها ۵ / ۱۱، حزب چپ ۶ / ۲ و حزب "دزدان دریایی" ۶ / ۷ درصد از آرا را به دست آوردند. به این ترتیب احتمالا ائتلاف حزب سوسیال‌دمکرات‌ و سبزها اداره سیاسی این ایالت را ادامه خواهد داد.

تحلیل‌گران می‌گویند، بسیاری از رای‌دهندگان موضع‌گیری سرسختانه خانم مرکل را در زمینه انضباط مالی به عنوان راه‌حل مشکل بدهی این ایالت رد کردند.

نتایج انتخابات اخیر در فرانسه، یونان و ایتالیا نیز نشان داد که سیاست‌های ریاضت اقتصادی چندان مورد حمایت افکار عمومی نیست.

نتایج انتخابات روز یکشنبه توازن قدرت در سطح ملی را تغییر نمی‌دهد اما رهبران مخالفان می‌گویند که احتمالا پیامی مهم پیش از انتخابات عمومی اواخر ۲۰۱۳ دارد.