تلاش برای تشکیل دولت ائتلافی در یونان ناکام ماند و این امر آتن را به برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی یك گام نزدیكتر و احتمال خروج این كشور را از حوزه یورو محتمل كرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، رئیس جمهوری یونان كه روز یكشنبه تلاش كرد نظر سه حزب این كشور را برای تشكیل دولت ائتلافی جلب كند، پس از آنكه رهبران این احزاب یكدیگر را متهم به "ناكارآمدی" كردند، ناكام ماند. آنها همچنین در خصوص دریافت وام برای خروج از بحران اقتصادی و اجرای سیاست‌های ریاضت اقتصادی با یكدیگر اختلاف نظر داشتند.

اوانگلوس ونیزلوس، رهبر حزب سوسیالیست یونان، صبح روز شنبه با کارلوس پاپولیاس، رئیس‌ جمهوری یونان دیدار کرد و نمایندگی خود را برای تشکیل دولت پس داد. رهبر حزب سوسیالیست سومین کسی است که پس از انتخابات ۶ مه در یونان در تشکیل کابینه ناکام می‌شود. اکنون تنها شانس بازمانده، گردهمایی رهبران همه‌ی احزاب برای گفت‌وگو با میانجی‌گری رئیس‌ جمهوری یونان بود كه این فرصت هم از دست رفت و احتمالا چاره‌ای جز برگزاری انتخابات تازه در یونان وجود نخواهد داشت.

در انتخابات پارلمانی یونان، دو حزب بزرگ سوسیالیست و محافظه‌کار "دموکراسی نو" که دولت ائتلافی را تشکیل می‌دادند، به دلیل دنبال کردن سیاست صرفه‌جویی و ریاضت اقتصادی، از طرف انتخاب‌کنندگان مجازات شدند و آرای زیادی از دست دادند.

در پی مذاکرات اولیه حزب سوسیالیست به‌نظر می‌رسید که راه برای تشکیل یک دولت ائتلافی هموار شده است اما شرط حزب چپ "دیمار" مبنی بر مشارکت حزب "سیریزا" در دولت جدید این تلاش را نیز با شکست مواجه كرد.

رئیس‌ جمهوری یونان، نشست دیگری را با همه‌ی احزاب برای امروز (دوشنبه) فراخوانده است. احتمال دارد که این مذاکرات چند روز به درازا بکشد. اگر توافقی حاصل نشود، انتخابات تازه در ماه ژوئن برگزار خواهد شد.

نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که در انتخابات بعدی، احزاب مخالف سیاست صرفه‌جویی و ریاضت اقتصادی شانس پیروزی دارند. این امر می‌تواند به معنای پایان عضویت یونان در حوزه‌ی مالی یورو باشد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که رهبر حزب چپ‌گرای سیریزا در مذاکرات روز دوشنبه شرکت نخواهد کرد که این امر وضعیت نابسامان سیاسی این کشور را بدتر خواهد کرد.

این حرکت الکسیس سیپراس، یونان را یک گام به انتخابات نزدیکتر خواهد کرد. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که این حزب مخالف طرح نجات مالی اروپا، می‌تواند در انتخابات برنده شود.

سیپراس روز یکشنبه هرگونه توافق با احزاب هوادار طرح نجات مالی را رد کرد. حزب میانه متمایل به راست "دموکراسی نو" و حزب سوسیالیست پاسوک نتوانستند ائتلاف تازه‌ای تشکیل دهند.

هر دو حزب با کاهش هزینه‌ها در قبال دریافت کمک مالی از اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول موافقت کردند اما در رای‌گیری هفته قبل متحمل شکست‌هایی شدند.

سیریزا که در انتخابات پارلمانی دوم شد، اصرار دارد که دولت تازه باید تدابیر ریاضتی توافق شده در قبال دریافت وام ۱۳۰ میلیارد یورویی را لغو کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های این حزب گزارش داد: الکسیس سیپراس در نشست فردا شرکت نخواهد کرد.

به این ترتیب احزاب دموکراسی نو، پاسوک و چپ دموکراتیک در نشست روز دوشنبه شرکت خواهند کرد.

حزب چپ دموکراتیک از لحاظ نظری می‌تواند حمایت لازم از دو حزب دیگر برای تشکیل یک ائتلاف را فراهم کند اما رهبر آن مکررا گفته است که بدون حضور سیریزا چنین نخواهد کرد.

سیپراس با رد پیوستن به ائتلاف دولت وحدت ملی با دموکراسی نو و پاسوک گفت: "آنها خواهان بستن پیمان با سیریزا نیستند. آنها از ما می‌خواهند شریک جرم باشیم و ما هم چنین نخواهیم کرد."

ژان کلود یونکر، نخست وزیر لوکزامبورگ و رئیس "گروه اروپا" خواستار آن شد که کشورهای حوزه‌ی مالی یورو فرصت بیشتری برای صرفه‌جویی در اختیار یونان قرار دهند. وی در گفت‌وگویی با خبرگزاری آلمان گفت، شرکای اروپایی یونان باید نقشه‌ی زمانی خود را در مورد این کشور بازبینی کنند و قراردادهای فیمابین را بهبود بخشند.

به گفته‌ی یونکر، اگر مذاکرات مربوط به تشکیل دولت در یونان به درازا بکشد یا این کشور مجبور به برگزاری انتخابات تازه شود، باید فرصت بیشتری به این کشور داده شود. رئیس "گروه اروپا" همزمان یادآور شد که این مدت زمانی باید مشخص باشد. وی تاکید کرد که یونان راه دیگری جز صرفه‌جویی ندارد.

یونکر در این گفت‌وگو خاطر نشان ساخت که در حال حاضر جز انتظار کاری از دست اروپا برنمی‌آید. وی افزود که این اتحادیه نمی‌تواند به‌طور جداگانه با تک تک احزاب یونان وارد مذاکره شود و چنین کاری ناممکن است.

نخست وزیر لوکزامبورگ، نسبت به افزایش فشارها علیه یونان هشدار داد و گفت: باید مانند همسایگان دیوار به دیوار با یونان صحبت کنیم و باید بگذاریم که خودشان تصمیم بگیرند.

مارتین شولتس، رئیس پارلمان اروپا نیز خواستار آن شد که به‌رغم بحران سیاسی در یونان به آتن کمک مالی بیشتری شود. وی روز شنبه در گفت‌وگویی با یك روزنامه‌ آلمانی گفت: می‌خواهیم با پرداخت کمک به ثبات یونان کمک و از فروپاشی اقتصادی این کشور جلوگیری کنیم.

شولتس که روز یکشنبه برای گفت‌وگو با رهبران احزاب یونان به آتن رفت، خاطرنشان ساخت که فروپاشی صحنه‌ی سیاسی یونان و تبدیل آن به مجموعه‌ای از احزاب کوچک، بیانگر "بحران عمیق روانی" در یونان و "پاسخ نه" مردم به اتحادیه‌ی اروپاست.

به گفته‌ی رئیس پارلمان اروپا، اگر احزاب سیاسی نتوانند در یونان دولت تشکیل دهند، بهتر است که انتخابات تازه برگزار و تلاش شود که آن ۴۰ درصدی که در انتخابات شرکت نکردند، این بار به پای صندوق‌های رای بروند.

شولتس تاکید کرد که اگر مردم یونان به توافقات عمل کنند، هنوز می‌توان از ورشکستگی این کشور جلوگیری کرد. وی درکنار صرفه‌جویی خواستار اقداماتی برای رشد اقتصادی شد و گفت یونان از کشورهایی است که برای انرژی خورشیدی مناسب است و می‌تواند شبکه‌های تولید برق خود را گسترش دهد و برق به خارج صادر کند.

گوئیدو وستروله، وزیر امور خارجه‌ آلمان نیز اعلام کرد، کمک‌های مالی بیشتر اروپا به یونان به رعایت سیاست اصلاحی و ریاضت اقتصادی دولت آینده‌ی یونان مشروط است. وستروله روز شنبه به روزنامه‌ی آلمانی "دی‌ولت" گفت: اگر دولت جدید یونان توافقات موجود را یک‌طرفه ملغی کند، کمک‌های مالی تازه‌ای نیز از سوی اروپا وجود نخواهد داشت.