رئیس كمیته اطلاعاتی سنای آمریكا گروه تروریستی القاعده در شبه جزیره عرب را تهدید امنیتی اصلی برای آمریكا دانست و تاكید كرد بمب‌ساز این گروه كه گمان برده می‌شود دست كم دو بمب غیر فلزی جدید تولید كرده باید برای حراست از امنیت ملی آمریكا كشته شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، دیان فین اشتاین، رئیس كمیته منتخب اطلاعاتی سنای آمریكا به شبكه خبری فاكس نیوز این كشور گفت: من صادقانه امید دارم كه این بمب‌ساز و تعدادی از دیگر رابطان او را بكشیم زیرا در حال حاضر فرآیند خطرناكی در حال پیشروی است.

این در حالی است كه به گفته مقامات آمریكایی بمب‌های كشف شده غیر فلزی كه بدون رد یابی وارد هواپیماهای مسافربری می شوند نشان كارهای ابراهیم حسن الاثیری، بمب‌ساز معروف القاعده كه گمان می‌رود در یمن مخفی شده را دارد.

آنها اظهار می‌دارند بمبی كه اخیرا در یك عملیات اطلاعاتی محرمانه از طریق یك جاسوس دو جانبه و با كمك سرویس‌های امنیتی عربستان و انگلیس كشف شد، نسخه پیشرفته‌تری از بمب به اصلاح لباس زیر است كه در سال ۲۰۰۹ در توطئه‌ای ناكام علیه یك هواپیمای مسافربری بر فراز دیترویت آمریكا استفاده شد.

روزنامه نیویورك تایمز به نقل از یك مقام بلندپایه آمریكایی گزارش داد كه چاشنی اصلی بمبی كه اخیرا كشف شده است یك چاشنی انفجاری نظامی با درجه بالا است كه بدون تردید می‌تواند یك هواپیما را از بین ببرد.

فین اشتاین اظهار داشت كه افشاگری چند روز پیش در خصوص عملیات خنثی سازی توطئه بمب گذاری كه از طریق خبرگزاری آسوشیتدپرس انجام شد، بسیار جدی است. این افشاگری مطمئنا منابع و شیوه‌های این عملیات را به خطر انداخته و از نظر من این افشاگری می‌بایست مورد بررسی قرار گیرد.

وی تاكید كرد: افشای این اطلاعات از طریق خبرگزاری آسوشیتدپرس هشداری به گروه القاعده در شبه جزیره عرب بود كه احتیاط بیشتری در خصوص افرادی كه به عنوان رابط یا بمب گذار استفاده می‌كند، به خرج دهد و اتهامات مجرمانه در این زمینه به وزارت دادگستری ارجاع داده خواهد شد.

در عین حال پیتر كینگ، رئیس كمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریكا به شبكه خبری سی‌.ان.ان گفت كه افشای زودهنگام اطلاعات عملیات خنثی سازی توطئه بمب گذاری مجرمانه و آسیب‌زا است.

وی تاكید كرد: پلیس FBI باید یك تحقیقات جامع وكامل انجام دهد زیرا این اتفاق به معنی واقعی كلمه مجرمانه است و این یك جرم است كه این نوع اطلاعات طبقه بندی شده و حساس را در خصوص این نفوذ تقریبا بی بدیل علیه دشمن افشا كنیم.

وی افزود: این عملیات بسیار بیش از عملیات‌های دیگری كه من با آنها آشنا هستم حتی بیش از عملیات كشتن اسامه بن لادن محرمانه بوده است. اما با وجود این خبرگزاری آسوشیتدپرس ظاهرا كل ماجرا را می‌داند. افشای این اطلاعات باعث به خطر افتادن جان‌ افراد شده و موجب شده كه عملیات به اتمام نرسد. این اقدام پیامی را به كشورهایی كه با ما همكاری می‌كنند می‌فرستند مبنی بر اینكه ما برای اینكه رازی را حفظ كنیم مورد اعتماد نیستیم.

فین اشتاین، نیز در پاسخ به سئوالی در خصوص اینكه تكنولوژی‌های بازرسی بدنی كنونی لزوما قابلیت شناسایی بمب‌های غیر فلزی جدید القاعده را دارند، گفت كه برای این گونه ابزارهای ویژه صادقانه باید بگویم خیر. تصور می‌كنم آمریكایی‌ها باید درك كنند كه این گونه بمب‌های جدید یعنی بمب‌های غیر فلزی به آسانی قابل تشخیص نیست. متعاقب این مساله مردمی كه قصد پرواز با هواپیماها را دارند باید بازرسی‌های بدنی شدیدتر را تحمل كنند. مردم آمریكا چندان به این اقدام راضی نیستند اما بسیار مهم است كه اداره امنیت حمل و نقل آمریكا تلاش‌های خود را در این زمینه افزایش دهد.

فین اشتاین تاكید كرد كه گروه طالبان در افغانستان از لحاظ نظامی می‌تواند شكست بخورد اما این ماموریت هنوز انجام نشده است.

وی خاطرنشان ساخت كه شبه نظامیان همچنان كنترل بیش از یك سوم از مناطق مسكونی افغانستان را در اختیار داشته و از پناهگاه‌های امنی در پاكستان بهره می‌برند.

فین اشتاین در ادامه ضمن ابراز نارضایتی نسبت به كم كاری اسلام آباد برای مبارزه با طالبان اظهار داشت كه پاكستان برای شكست طالبان در هر دو كشور از نقش مهمی برخوردار است.

وی اظهار داشت: از لحاظ نظامی من تصور می‌كنم طالبان قادر به شكست دادن ما نیست. اما طالبان پناهگاه امنی در پاكستان دارد و پاكستانی‌ها برای خاتمه دادن به این پناهگاه‌های امن هیچ كاری انجام نمی‌دهد. آنچه كه طالبان انجام داده پناه بردن به یك حضور سایه‌وار همراه با مدیرانی در سایه است. آنها كنترل قالب بر یك سوم از مناطقی كه مردم در آنها زندگی می‌كنند را در اختیار دارند. آنها دامنه قلمرو خود را به شمال و شمال شرق گسترش داده‌اند. حتی با حضور ما آنها اقدام به بستن ۱۴ مدرسه در ۱۷ منطقه كردند و سپس پنج مقام آموزشی را كشته و چند تن دیگر را زخمی كردند.

فین اشتاین عنوان داشت: اكنون نیز مساله ترور اخیر یكی از رهبران شورای عالی صلح پیش آمده است. آنچه كه این اقدام به بسیاری از ما نشان داده این است كه طالبان تنها انتظار می‌كشد تا بار دیگر به هنگامی كه سربازان آمریكایی در چند سال آینده افغانستان را ترك كنند به قدرت باز گردد.

وی تصریح كرد: این سئوال مطرح می‌شود كه آیا آنها می‌توانند باز گردند. حامد كرزای به من تضمین داده كه اجازه بازگشت طالبان به قدرت را نخواهد داد.

فین استاین در نهایت عنوان داشت كه تضمین فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان مبنی بر اینكه تعداد سربازان آموزش دیده افغان به ۳۶۲ هزار تن خواهد رسید بسیار مثبت بوده است.