گروه موسوم به "محاذ ملا دادالله" مسئولیت کشتن ارسلا رحمانی یکی از اعضای ارشد شورای عالی صلح افغانستان را به عهده گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، رحمانی روز یکشنبه در مسیر حركت به سوی مجلس سنا در نزدیکی دانشگاه کابل هدف تیراندازی قرار گرفت و کشته شد.

فردی به نام قاری حمزه که خود را سخنگوی گروه "محاذ ملا دادالله" معرفی می کند، در تماس با شماری از خبرنگاران در پاکستان اعلام کرد که این گروه مسئولیت ترور رحمانی را برعهده می‌گیرد.

براساس گزارش شبكه خبری بی.بی.سی، درخصوص گروه موسوم به "محاذ ملا دادالله" اطلاعات زیادی در دست نیست، اما ملا دادالله یکی از فرماندهان طالبان بود که در حمله مشترک نیروهای افغان و ناتو در سال ۲۰۰۷ در ولایت هلمند کشته شد.

ملا دادالله با موارد زیادی از آدم ربایی، سربریدن و تجهیز بمبگذاران انتحاری در افغانستان ارتباط داشت.

ارسلا رحمانی، عضو ارشد شورای عالی صلح، عضو مجلس سنا و رئیس یک گروه پارلمانی به نام "اصلاح و عدالت" بود

رحمانی در حکومت طالبان، برای دوره‌ای، به عنوان معاون وزیر تحصیلات عالی کار کرد و پس از فروپاشی طالبان نیز، موضع‌گیری نزدیک به طالبان داشته است. وی در تلاش‌های حکومت افغانستان برای مذاکره با طالبان نقش داشته است.

رحمانی اخیرا در رأس کمیسیونی برای بررسی اوضاع زندانیان قرار گرفت و بلافاصله پیشنهاد کرد که برای ارزیابی وضعیت زندانیان طالبان نیاز است تا هیاتی به بازداشتگاه گوانتانامو فرستاده شود.

برهان الدین ربانی، رئیس سابق شورای عالی صلح افغانستان نیز حدود هشت ماه پیش در خانه‌اش در شهر کابل، در نتیجه یک حمله انتحاری کشته شد.

شورای عالی صلح به هدف زمینه سازی برای گفتگو با طالبان و تشویق رهبری این گروه برای پایان دادن به خشونت‌ها در افغانستان تشکیل شده است. اما منتقدان می گویند، این شورا آنگونه که انتظار می رفت، نتوانست در راستای هدفی که برای خود تعیین کرده، کار کند.