هزاران تن از مردم اوكراین ضمن برگزاری تظاهراتی، استیضاح و بركناری رییس‌جمهوری كشورشان را خواستار شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، هزاران تن از مخالفان "ویكتور یانوكوویچ"، رییس‌جمهوری اوكراین با برگزاری تظاهراتی، استیضاح رییس‌جمهوری كشورشان، انجام اصلاحات و آزادی یولیا تیموشنكو، نخست‌وزیر سابق این كشور را خواستار شدند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، حدود سه هزار تن از مخالفان دولت با تجمع در مركز شهر كی‌یف، پایتخت اوكراین بر خواست خود مبنی بر لزوم تحقق اصلاحات در كشورشان و آزادی تیموشنكو تاكید كردند.

تظاهركنندگان در این تجمع همچنین بر لزوم تحقق وعده دولت برای آزادی زندانیان سیاسی و همین طور استیضاح یانوكوویچ تاكید كردند.

مخالفان یانوكوویچ در تجمع اعتراضی خود همچنین تاكید كردند كه نمایندگان پارلمان بایستی به یانوكوویچ رای عدم اعتماد بدهند.

منابع خبری از حضور ویتالی كلیچكو، قهرمان بوكس اوكراین در این اعتراضات خبر دادند.

دختر تیموشنكو نیز كه در این اعتراضات حضور داشت نامه ای از مادرش را خواند.

وی ضمن خواندن این نامه بر خواست مادرش مبنی بر توقف اقدامات ضددموكراتیك و ضد اروپایی دولت تاكید كرد.

در نامه تیموشنكو كه توسط دختر وی قرائت شد،‌آمده است كه بعد از انتخابات پارلمانی در اكتبر باید از یانوكوویچ سلب قدرت شود.

در این نامه آمده است كه مقاومت نه فقط وظیفه سیاستمداران بلكه مسئولیت شهروندان است.

دختر ۳۲ ساله تیموشنكو با این جمله پایانی نامه خود را به اتمام رساند: مادرم میدانم كه صدای من را می‌شنوی، اطمینان دارم كه تو به زودی نزد من خواهی بود.

رییس‌جمهوری لیتوانی كه طی روزهای گذشته و به عنوان اولین سیاستمدار از تیموشنكو بازدید كرده بود، ضمن اعمال فشار به یانوكوویچ، آزادی تیموشنكو را خواستار شده بود.

در تجمع اعتراضی مردم اوكراین كه دو ساعت به طول انجامید، سخنرانان بسیاری از جمله وزیر خارجه سابق این كشور و چهار تن از وزاری كشور اسبق اوكراین به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.