بر اساس گزارشی كه ماه آینده به مجمع عمومی شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه می‌شود افرادی كه به طور جدی در جریان حملات تروریستی در سراسر جهان خسارت دیده‌اند به طور اتوماتیك از حقوق قانونی دریافت غرامت و توانبخشی برخوردار خواهند بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به نقل از روزنامه گاردین، بن امرسون، مخبر ویژه سازمان ملل در امور ضد ترور و حقوق بشر كه یك وكیل پایه یك انگلیسی نیز هست گزارش خود را كه در آن خواسته شده قوانین حقوقی بین‌المللی به نفع قربانیان حملات تروریستی تغییر یابد، به شورای حقوق بشر و مجمع عمومی سازمان ملل می‌دهد. این تغییرات مورد حمایت انگلیس، اسپانیا و چندین كشور دیگر اروپایی است.

قرار است این گزارش در تاریخ ۲۰ ژوئن به شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو و در تاریخ ۲۸ ژوئن به مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورك داده شود.

از دیگر حامیان این تغییرات چندین كشور عضو شورای اروپا هستند. امرسون در گزارش خود خواسته است تا قربانیان حملات تروریستی در سراسر جهان از خدمات بیمه عمر برخوردار شوند.

از دیگر موارد می‌توان به پرداخت مستمری به بازماندگان كشته شدگان حملات تروریستی در سراسر جهان اشاره كرد.

امرسون همچنین در گزارش خود درخواست كرده مجروحان حملات تروریستی تحت مداوا و توانبخشی قرار گیرند. پس از اینكه خانواده یك قربانی ۳۱ ساله حملات تروریستی بمبئی كه هم اكنون فلج است چهار سال تلاش كردند تا این تغییرات ایجاد شود گزارش مذكور به نهادهای بین‌المللی داده می‌شود. همانند قربانیان سایر حملات تروریستی در بالی، تركیه و مصر قربانی ۳۱ ساله هندی بدون كمك‌های مالی برای انجام معالجات خود تنها مانده است.

برخی از كشورهای خارج از اروپا دارای نظام پرداخت غرامت به قربانیان حملات تروریستی هستند از جمله آمریكا اگرچه این كشور دارای طرحی نظامند برای پرداخت غرامت به حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر نیست. این تغییرات شامل پرداخت غرامت، بیمه عمر و ارائه خدمات توانبخشی به قربانیان حملات تروریستی است.