رئیس جمهوری كره جنوبی اظهار داشت: سه كشور چین، ژاپن و كره جنوبی در جریان نشست سه جانبه خود در شهر پكن توافق كردند كه اقدامات تحریك آمیز بیشتر از سوی كره شمالی "غیر قابل پذیرش" خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، لی میونگ باك، رئیس جمهوری كره جنوبی امروز (یكشنبه) این اظهارات را در جریان پنجمین نشست سه جانبه میان توكیو، پكن و سئول كه به میزبانی ون جیابائو، نخست وزیر چین برگزار شد، ایراد كرد. در این نشست همچنین یوشیهیكو نودا،‌ نخست وزیر ژاپن نیز حضور پیدا كرد.

نخست وزیر چین اظهار داشت كه سه كشور این وظیفه ضروری را دارند تا تنش‌ها در شبه جزیره كره را فرو نشانده و به مذاكرات باز گردند؛ این در حالی است كه چین نزدیك‌ترین متحد كره شمالی محسوب می‌شود.

یوشیهیكو نودا اظهار داشت: این سه كشور باید با یكدیگر همكاری كنند تا از اقدامات تحریك آمیز بیشتر كره شمالی جلوگیری كنند.

ماه گذشته میلادی طرح پرتاب موشك ماهواره‌بر كره شمالی كه ناكام ماند باعث وضع تحریم‌های بیشتر شورای امنیت سازمان ملل علیه این كشور شد و اكنون نگرانی‌ها درخصوص اینكه دولت كره شمالی دست به سومین آزمایش هسته‌ای خود بزند، بالا گرفته است.

از سوی دیگر به گزارش خبرگزاری فرانسه، ون جیابائو، امروز هشدار داد كه آسیا در حال حاضر با وضعیتی نامطمئن و ناپایدار رو به رو است.

وی با رهبران كره جنوبی و ژاپن به منظور مذاكراتی كه احتمالا تمركز آن بر تعامل با كره شمالی خواهد بود نشستی را برگزار كرد.

همچنین انتظار می‌رود كه امضای یك معاهده تجارت آزاد سه جانبه میان این سه كشور در جریان مذاكرات یك روزه در پكن از جمله موضوعات اصلی دستور كار مذاكرات باشد.

نخست وزیر چین در سخنرانی خود در جریان گشایش این نشست گفت: آسیای شمال شرقی و آسیای شرقی مناطقی هستند كه در حال حاضر با عناصر نامطمئن و ناپایدار زیادی مواجه هستند كه پیش‌بینی آنها بسیار دشوار است.

وی افزود: در این لحظه مهم آنچه برای حفظ توسعه و صلح منطقه مهم است این است كه رهبران چین، ژاپن و كره جنوبی نسبت به مسائل مشترك میان خود به تبادل نظر پرداخته و هماهنگی میان خود را تقویت كنند.

در عین حال یوشیهیكو نودا، نخست وزیر ژاپن نیز پیش از عظیمت به پكن برای شركت در این نشست اظهار داشت: سه كشور تلاش‌های خود را به منظور جلوگیری از آزمایش هسته‌ای احتمالی كره شمالی را تقویت خواهند كرد.

علاوه بر مساله كره شمالی، نخست وزیر چین و رهبران ژاپن و كره جنوبی به بحث درخصوص طیفی از مسائل همچون مسائل اقتصادی و محیط زیست خواهند پرداخت.

سه كشور قرار است اواخر امروز به امضای یك توافقنامه سرمایه‌گذاری كه در ماه مارس به نتیجه رسید بپردازند. این توافقنامه پس از ۱۳ دور مذاكرات از سال ۲۰۰۷ تاكنون به نتیجه انجامید.

نودا اظهار داشت: این نشست نشان دهنده پیشرفت مهم همكاری میان ما است.

همچنین وزرای اقتصاد و تجارت سه كشور كه روز شنبه در پكن با یكدیگر دیدار كردند تصمیم گرفتند كه به پیشنهاد آنها مذاكرات در خصوص معاهده تجارت آزاد می‌بایست پیش از آغاز سال ۲۰۱۲ آغاز شود.