از آنجا كه استفاده از بالن‌های گاز هلیوم ارزان‌تر و آسان‌تر از هواپیماهای بدون سرنشین است، آمریكا از این بالن‌ها كه حامل دوربین‌هایی هستند برای نظارت و كنترل افغان‌ها استفاده می‌كند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این بالن‌های ۱۱۷ فوتی كه توسط ارتش آمریكا كشتی هوایی نامیده شده، به یك شی دایمی در آسمان كابل و قندهار و سایر مناطق افغانستان كه نیروهای آمریكایی در آن مستقرند، تبدیل شده است.

به نوشته روزنامه نیویورك تایمز، این بالن‌‌ها كه در ۱۵۰۰ پایی زمین قرار دارند، حامل دوربین‌های رنگی و مادون قرمز هستند و به عنوان تكنولوژی‌ جدید نظارتی و اطلاعاتی ارتش آمریكا به شمار می‌روند.

طی سال‌های اخیر استفاده از این وسایل نظارتی چون هواپیماهای بدون سرنشین و دوربین‌های دیده بانی افزایش یافته و این وسایل به فرماندهان افغان و آمریكایی اجازه می‌دهد تا نظارت بیشتری بر مكان‌های كه آمریكایی‌ها در آن در حال نبرد هستند، داشته باشند.

این بالن‌ها هم اكنون به عنوان یك شی معمول در زندگی روزانه افغان‌ها به شمار می‌روند.

یكی دیگر از بخش‌های شبكه نظارتی، در شهرها و به ویژه كابل استفاده از دوربین‌های نظارتی است كه در این بخش‌ها دوربین‌ها بر مكان‌هایی كه مستعد حملات هستند، نظارت دارند. این مكان‌ها شامل ساختمان‌ دادگاه عالی، ترافیك و بزرگراه‌های اصلی كه از كمپ‌های نظامی می‌گذرند، هستند.

برخی از افغان‌ها این روند را افزایش حس سركوب می‌دانند و می‌گویند كه حتی با وجود این كه آمریكایی‌ها خود را برای خروج از این كشور آماده می‌كنند، باز هم نظارت آن‌ها همواره بر مردم افغان باقی خواهد ماند.

این بالن‌ها برای اولین بار در سال ۲۰۰۴ میلادی در عراق مورد استفاده قرار گرفتند و در سال ۲۰۰۷ در افغانستان به كار گرفته شدند.

این بالن‌ها مورد قبول فرماندهان آمریكایی است چرا كه می‌توانند به راحتی بمب‌های كنار جاده‌ای كار گذاشته توسط شبه نظامیان را ردیابی كنند. این بالن‌ها نسبت به هزینه چندین میلیون دلاری هواپیماهای بدون سرنشین ارزان‌ترند.