نماینده سوریه در نشست كشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها با تاكید بر این‌كه زرادخانه هسته‌ای رژیم صهیونیستی بزرگ‌ترین تهدید برای منطقه به شمار می‌آید تاكید كرد كه آنچه در سوریه روی می‌دهد نه انقلاب بلكه اقدامات تروریستی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، در بیانیه دمشق كه توسط تمام سلیمان، رئیس هیات سوری در نشست وزارتی كشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها در شرم‌الشیخ قرائت شد، آمده است: دولت سوریه به وظیفه خود یعنی حمایت از مردم این كشور، خلع سلاح تروریست‌ها و دستیابی به راه كاری سیاسی برای حل‌وفصل مساله سوریه عمل می‌كند.

در ادامه این بیانیه تاكید شده است: ما شاهد وقوع حوادث بسیاری در جهان بوده‌ایم كه پیامدهای آن را بعد از حوادث ۱۱ سپتامبر همچنان می‌بینیم و این مساله ارائه تصویری از تروریسم را ضروری‌تر می‌كند.

در این بیانیه آمده است: زمانی كه از حق مشروع خود در خصوص مقاومت در برابر اشغالگری بیگانگان سخن می‌گوییم می‌ترسیم كه به حمایت از تروریسم متهم شویم این در حالی است كه گروه‌های تروریستی همچنان به اقدامات تروریستی خود ادامه می‌دهند.

در ادامه این بیانیه تاكید شده است: ما همچنان شاهد مداخله برخی كشورها در امور داخلی دیگر كشورها و ایجاد فتنه و درگیری به بهانه "مداخله بشردوستانه" هستیم. همچنان مسائل مربوط به حقوق بشر سیاسی می‌شود تا بار دیگر تجربه افغانستان تكرار شود. اسرائیل همچنان اراضی عربی در فلسطین، بلندی‌های جولان و جنوب لبنان را در اشغال خود دارد و به قوانین بین‌المللی توجهی نمی‌كند.

در بیانیه سوریه آمده است: برخی كشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها قوانین را زیر پا گذاشته و از گروه‌های تروریستی كه مردم بی‌گناه را می‌كشند، حمایت كردند. سخن گفتن از اصلاحات سیاسی در هر كشوری مشروع است اما سو‌ء‌استفاده از این مساله برای براندازی نظام حاكم و بهره بردن از مردم در این خصوص نادرست است.

در ادامه این بیانیه تاكید شده است: سوریه از چندین ماه قبل تاكنون با اقدامات تروریستی تحت شعار برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز روبه‌روست. دولت سوریه نیز به رهبری بشار اسد بسته اصلاحاتی خود را ارائه داد و این اصلاحات باعث آغاز مرحله جدید در تاریخ ملت سوریه شد. شكاف موجود در میان كشورهای بین‌المللی در قبال سوریه بیانگر درستی موضع سوریه است. امروزه در سوریه شاهد انقلاب نیستیم بلكه سوریه هدف اقدامات تروریستی داخلی با حمایت قطر، عربستان، تركیه، آمریكا و فرانسه قرار گرفته است.

نماینده سوریه در این نشست تاكید كرد: بعد از گذشت یك سال از این اقدامات مردم سوریه بارها نشان دادند كه مخالف توطئه‌چینی علیه كشورشان هستند. مردم كشورهایی مانند عربستان از حقوق اولیه خود برخوردار نیستند و مسئولان اسرائیلی همواره به قطر سفر می‌كنند.

در این بیانیه تاكید شده است: موضع سوریه بر حمایت از مقاومت در برابر اشغالگران اسرائیلی بنا شده است و وجود بزرگ‌ترین زرادخانه هسته‌ای در اسرائیل بزرگ‌ترین تهدید برای امنیت منطقه و جهان به شمار می‌آید.