در حالی كه سوریه از همكاری آمریكا و كشورهای غربی با القاعده برای انجام اقدامات تروریستی در این كشور خبر داد، معاون دبیر كل اتحادیه عرب اعلام كرد كه نشستی از سوی این اتحادیه با حضور مخالفان سوری برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عدنان حسن محمود، وزیر اطلاع‌رسانی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگاران در دمشق عنوان داشت: كشورهای غربی و آمریكا ائتلاف‌های موجود برای جنگ‌افروزی تحت عنوان مبارزه با تروریسم را رهبری می‌كنند.

وی در ادامه افزود: كشورهای غربی و آمریكا امروز با تروریست‌ها همكاری می‌كنند. تروریست‌هایی كه سوریه را هدف قرار داده‌اند.

حسن محمود همچنین تاكید كرد: انفجارهای گوناگون در سوریه مانند انفجار دو خودرو طی روز پنجشنبه در دمشق كه باعث كشته شدن ۵۵ تن شد نشان می‌دهد كه عوامل وابسته به القاعده، سوریه را هدف قرار داده‌اند.

وی در ادامه افزود: ما شاهد افزایش عملیات تروریستی در سوریه برای هدف قرار دادن ملت و دارایی‌هایشان هستیم. این اقدامات تداوم اقدامات تروریستی گروه‌های مسلح را با همكاری القاعده نشان می‌دهد.

اخیرا یك گروه وابسته به القاعده مسئولیت انفجارهای دمشق را به عهده گرفته است.

از سوی دیگر رابرت مود، رئیس هیات ناظران سازمان ملل در سوریه در گفت‌وگو با خبرنگاران عنوان داشت: شرایط در سوریه آرام است و ۱۵۷ ناظر نظامی و غیرنظامی در استان‌های درعا، ادلب، حماهٔ و حمص حضور دارند.

وی در ادامه افزود: ۵۰ كشور در این روند مشاركت دارند و ما تلاش می‌كنیم تا به ملت سوریه كه استقبال خوبی از ما به عمل آوردند، كمك كنیم.

از سوی دیگر، احمد بن حلی، معاون دبیركل اتحادیه عرب عنوان داشت: بیش از ۷۰ شخصیت از مخالفان سوری به نمایندگی از تمام گروه‌های سوری و در راس آن‌ها شورای ملی مخالفان این كشور در نشست اتحادیه عرب در سطح وزیران مشاركت خواهند كرد.

وی در ادامه افزود: كمیته وزارتی اتحادیه عرب در خصوص سوریه به همراه نمایندگان كشورهای عضو دائم شورای امنیت در این نشست كه قرار است ۱۶ و ۱۷ ماه مه (۲۷ و ۲۸ اردیبهشت) مشاركت خواهند كرد.

بن حلی همچنین عنوان داشت: ما بار دیگر از دولت سوریه می‌خواهیم به تعهدات خود عمل كرده و طرح كوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب را اجرا كند.

این در حالی است كه سایت اینترنتی النشره اعلام كرده كه به متن نامه بشار الجعفری، نماینده سوریه در شورای امنیت كه در برگیرنده اسامی ۲۶ تن از افراد بازداشت شدگان در سوریه است دست پیدا كرده است.

در این نامه كه خطاب به شورای امنیت صادر شده، آمده است: با توجه به حملات‌ پی در پی تروریستی در سوریه من به رئیس شورای امنیت طی ماه آوریل نامه‌ای فرستادم و در آن اعلام كردم كه به دنبال بازداشت برخی افراد كه وارد سوریه شده بودند مشخص شد كه آنها قصد انجام اقدامات مسلحانه در كشور داشتند.

الجعفری در این نامه خود اسامی ۲۶ تن از این افراد را به همراه تابعیت آن‌ها و دلیل بازداشتشان به شورای امنیت ارسال كرد.

اكثریت این افراد از طریق تركیه به صورت غیرقانونی وارد سوریه شده و ۲۰ تن از آن‌ها عضو گروه القاعده هستند.