نخست وزیر پاكستان ادعاها مبنی بر اطلاع كشورش از حضور اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده در پاكستان را رد كرده و علت آن را نقص اطلاعات و شكست اطلاعاتی خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاكستان از ارائه جزئیات بیشتر در مورد اطلاعات به دست آمده از حضور خانواده بن لادن در پاكستان خودداری كرد.

به نوشته روزنامه دیلی نیوز، گیلانی بر این موضوع تاكید كرد كه پاكستان در پناه دادن به بن لادن دست نداشته و حقیقت این است كه رهبر سابق القاعده قادر بوده بدون شناسایی شدن برای مدت‌ها در پاكستان زندگی كند و این به دلیل نقص اطلاعات است.

گیلانی پس از یكسال از مرگ بن لادن ادعاها مبنی بر اینكه پاكستان مخفیانه می‌دانسته وی در ابیت‌آباد زندگی می‌كند را رد كرد.

نیروهای ویژه آمریكایی در پنجم مه سال گذشته میلادی و در جریان حمله به ویلای بن لادن وی را كشتند.

نخست وزیر پاكستان در مصاحبه‌ای با روزنامه گاردین گفت: هیچ تبانی وجود نداشته است. گمان می‌كنم كه این تنها یك نقص اطلاعاتی از جانب تمام جهانیان بوده است.

وی همچنین اظهارات در مورد اینكه عناصری در داخل ارتش پاكستان ممكن است در مورد مخفیگاه بن لادن مطلع بودند را رد كرد و افزود: چرا باید این كار را انجام می‌دادیم. ما بیشترین آسیب را متحمل شده‌ایم.

گیلانی همچنین در مورد اینكه سرویس‌های اطلاعاتی پاكستان دقیقا چه اطلاعاتی ازبیوه‌ها و فرزندان بن لادن كسب كردند، صحبتی نكرد و تنها گفت، ما یك كمیسیون قضایی برای بررسی آن چه اتفاق افتاده داریم.

هیلاری كلینتون، وزیر خارجه آمریكا گفته است كه به گمان وی ایمن الظواهری، رهبر القاعده جایی در پاكستان مخفی شده است اما گیلانی گفت به عقیده وی رهبر كنونی القاعده در پاكستان نیست و اگر هر كسی در مورد حضور و محل اختفای وی در این كشور اطلاعاتی دارد با دولت در میان بگذارد.

وی در پاسخ به این سوال كه اگر ملاعمر، رهبر طالبان احتمالا در پاكستان باشد، گفت: من نمی‌دانم. از خودشان بپرسید. سازمان اطلاعات داخلی آمریكا- سیا از سرویس‌های اطلاعاتی پاكستان قدرتمندتر است و ایده بهتری هم در این مورد دارد.

گیلانی كه در سفر پنج روزه در لندن به سر می‌برد، روز پنجشنبه با دیوید كامرون،‌ همتای انگلیسی خود دیدار كرد.

وی دراین باره گفت: پاكستان از دو دهه جنگ در افغانستان بیشترین آسیب‌ها و خسارات را متحمل شده است. به طوری كه ۳۵ هزار تن جان باخته و ۵ هزار پلیس و سرباز ارتش هم كشته شدند. علاوه بر این پاكستان هم اكنون در حال كمك به ۶ / ۳ میلیون پناهنده افغان است.