جشن سالگرد پیروزی شوروی سابق بر آلمان نازی در همه کشورهای پساشوروی از جمله در آسیای مرکزی برپا شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، شصت و هفتمین سالگرد پیروزی اتحاد شوروی بر نازی‌های آلمان در تاجیکستان با حضور "امامعلی رحمان"رئیس جمهور، مقامات دیگر دولت، اعضای پارلمان، نمایندگان سفارت‌های کشورهای خارجی و سازمان‌های بین‌المللی مقیم این کشور و بازماندگان جنگ جهانی دوم در پارک "غلبه" برگزار شد.

در این مراسم، بیش از یک هزار و پانصد نظامی پادگان شهر دوشنبه، گارد ملی و همچنین دانش آموزان موسسات آموزشی نظامی وزارت دفاع تاجیکستان و ماموران نهاد مرزبانی این کشور با برگزاری رژه نظامی به مناسبت سالگرد پیروزی ارتش شوروی در جنگ سال‌های ۱۹۴۱-۱۹۴۵ که به عنوان جنگ بزرگ میهنی یاد می‌شود، شرکت کردند.

امامعلی رحمان در این مراسم در سخنانی مراقبت و پشتیبانی از بازماندگان این جنگ را از وظایف عمده برای نهادهای رسمی عنوان کرد.

بنا به آمار رسمی در سال‌های جنگ دوم جهانی بیش از ۲۵۰ هزار نفر از تاجیکستان به نیروهای مسلح شوروی سابق بسیج و احضار شده که از آین تعداد ۹۲ هزار درجبهه‌های مقاومت جان باخته‌اند.

براساس آمار منابع تاریخی، ۵۵ هزار تن از اتباع تاجیکستان در سال‌های جنگ دوم جهانی با نشان و جوایز دیگر، تقدیر شده‌اند.

بنا به این آمار ۶۸ تن از اتباع تاجیکستان در دوران جنگ دوم جهانی به بالاترین جایزه جنگی لقب "قهرمان اتحاد شوروی" مفتخر شده‌اند.

در تاجیکستان سالگرد پیروزی شوروی سابق بر ارتش آلمان تعطیل رسمی اعلام شده و بنابراین برنامه‌هایی سرگرم‌کننده و هنری در پارک و میادین اصلی تا پایان روز به اجرا می‌رسند.

دولت تاجیکستان به مناسبت سالگرد این جشن به بازماندگان جنگ و همچنین خانواده آنان هدایایی را به صورت نقدی و کادو تخصیص داده است.

بنا به گفته منابع رسمی، در قرقیزستان نیز مراسمی در زمینه گرامیداشت روز سالگرد پیروزی بر نازی‌های آلمان با حضور مقامات دولت، نظامیان و نمایندگان قشر جوان به اجرا رسیده و در این جشن به حدود شش هزار تن از بازماندگان، افراد بزرگسال و نیازمند هدایایی تقدیم می‌شود.

دولت قرقیزستان هر ساله جهت اجرای برنامه بزرگداشت این جشن و همچنین کمک به خانواده‌های بازماندگان این جنگ معادل ۳۵۰ هزار دلار تخصیص می‌دهد.

در این روز و با حضور "عیسی آمورقول اف" شهردار بیشکک در یکی از میدان‌های پایتخت قرقیزستان مجسمه یادبود "محاصره لنینگراد" افتتاح شد.

برنامه گرامیدشات از پایان جنگ در قرقیزستان امشب با برگزاری برنامه هنری و موسیقی در میدان آلاتائو بیشکک به پایان می‌رسد.

مقامات دولت ترکمنستان نیز امروز را با برپایی همایش‌هایی با حضور بازماندگان جنگ و نزدیکان آنان تجلیل کردند.

این در حالی است که دولت ترکمنستان برای هر کدام خانواده شرکت‌کننده جنگ دوم جهانی در حجم ۲۰۰ منات (معادل ۷۰ دلار) اهدا کرد.

این در حالی است که در کشورهای قزاقستان و ازبکستان نیز مراسم مشابهی برای گرامیداشت سالروز پیروزی بر آلمان نازی برگزار شد.