مقامات مبارزه با تروریسم آمریکا از کشف و خنثی سازی طرح بمب گذاری انتحاری شبکه تروریستی القاعده یمن برای انفجار یک هواپیمای مسافربری خبر دادند.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، یکی از مقامات مبارزه با تروریسم آمریکا روز گذشته از خنثی سازی طرح تروریستی شاخه گروه القاعده در یمن جهت منفجر کردن یک هواپیمای مسافربری با استفاده از دستگاهی منفجره که زیر لباس جاسازی می شود، خبر داد.

این مقام مبارزه با تروریسم آمریکا که تمایلی به افشای نامش نداشت اعلام کرد که دستگاه انفجاری قرار بود توسط یک بمب گذار انتحاری در یک هواپیمای مسافربری مورد استفاده قرار بگیرد.

در ادامه اظهارات این مقام ناشناس آمریکایی آمده است که طرح القاعده در شبه جزیره عربی در مرحله اولیه کشف شد.

در ادامه خبر منتشر شده توسط خبرگزاری فرانسه آمده است که بمب کشف شده شبیه بمبی بوده است که در روز کریسمس سال ۲۰۰۹ میلادی در هواپیمای مسافربری آمریکایی در دترویت کشف و خنثی شد اما تفاوت های قابل توجهی نیز در این بین وجود داشته است؛ این بمب دستگاهی غیرفلزی بوده که دلیل آن نیز احتمالا جهت جلوگیری از تشخیص توسط دستگاه های امنیتی فرودگاه بوده است.

"اف بی آی" نیز با صدور بیانیه ای ضمن اشاره به اینکه بدنبال همکاری های نزدیک با شرکای امنیتی و اطلاعاتی خود در خارج از کشور توانسته است این بمب را خنثی کند، اعلام کرده است که این بمب توسط عوامل اطلاعاتی آمریکا کشف شده است و در حال حاضر نیز تحت تجزیه و تحلیل های فنی قرار دارد.

بر اساس گزارش های منتشر شده این بمب زمانی توسط مقامات آمریکایی کشف و خنثی شده است که القاعده هنوز هیچ پرواز مشخصی را برای منفجر کردن با این بمب انتخاب نکرده بود.

کاخ سفید نیز با اشاره به اینکه "باراک اوباما" رئیس جمهوری آمریکا یک ماه پیش (آوریل) از این طرح بمب گذاری القاعده مطلع شده بود، اعلام کرد که هیچ خطری متعاقب این طرح مردم را تهدید نمی کرد.

"کایتلین هایدن" سخنگوی معاون شورای امنیت ملی آمریکا در این باره با صدور بیانیه ای اعلام کرد: "باراک اوباما" رئیس جمهوری آمریکا اطمینان داشت که این دستگاه انفجاری تهدیدی برای مردم ایجاد نمی کند؛ رئیس جمهور به آژانس ها دستور داده بود تا هرگونه اقدام ضروری را برای محافظت در برابر هر نوع حمله ای عملی کنند.

هایدن در ادامه بیانیه خود گفت که خنثی سازی این وسیله منفجره تاکیدی بر ضرورت هوشیاری در برابر تروریسم است.

سخنگوی معاون شورای امنیت ملی آمریکا در ادامه افزود: رئیس جمهور از تمام متخصصان اطلاعاتی و مبارزه با تروریسم مشغول در کار برجسته خود و خدمت با مهارت های فوق العاده و تعهداتشان که لازمه مسئولیت های عظیم آنهاست، قدردانی می کند.