تظاهرات هزاران تن از مخالفان ولادیمیر پوتین در مسكو با دستگیری بیش از ۴۰۰ تن از معترضان و سركوب گسترده توسط پلیس همراه بود. این در حالی است كه كاخ كرملین برای آغاز سومین دور ریاست جمهوری پوتین آماده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این تظاهرات پیش از مراسم تحلیف امروز (دوشنبه) ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری منتخب روسیه انجام شد. پوتین امروز قرار است که سومین دور ریاست جمهوری شش ساله خود را آغاز کند.

در آغاز این تظاهرات صلح‌آمیز بود اما زمانی که گروه کوچکی از تظاهرکنندگان سعی کردند صف پلیس ضد شورش را بشکنند، درگیری‌ها آغاز شد. پلیس راه تظاهرکنندگان را برای گذر به پلی که از روی رودخانه مسکو می‌گذرد، سد کرده بودند.

شاهدان می‌گویند، درگیری‌ها زمانی شروع شد که جمعیت به طرف پل می‌رفتند و پلیس تظاهرکنندگان را با باتوم به سمت مخالف می‌راند. تظاهرکنندگان گفته بودند که تا لغو مراسم تحلیف ولادمیر پوتین در محل می‌مانند. آنها همچنین خواهان در اختیار گرفتن یک ساعت برنامه تلویزیونی شدند و اینکه انتخابات مجددا برگذار شود.

چند تن از فعالان مخالف پوتین از جمله الکسی ناوالنی، سرگئی آدالتسو و بوریس نمتسو به همراه ده‌ها تن دیگر در این درگیری‌ها دستگیر شدند. ناوالنی از تظاهرکنندگان خواست تا زمان آزادی دستگیر شدگان، پراکنده نشوند.

وی که از اتومبیل پلیس تلفنی با یک ایستگاه رادیویی صحبت می‌کرد، از تظاهرکنندگان خواست از مقام‌های کشور بخواهند اصلاحاتی که وعده داده‌اند، عملی کنند.

تصاویر تلویزیونی نشان می‌داد که پلیس به سوی محلی که سرگئی آدالتسو، فعال چپ‌گرا در حال سخنرانی بود، حمله کردند و وی را به سوی اتومبیلی که آنجا منتظرش بود، بردند.

قبل از دستگیری، آدالتسو هم خواستار لغو مراسم تحلیف ولادیمیر پوتین شد. وی از طریق بلندگو می‌گفت "ما اینجا را ترک نمی‌کنیم."

تظاهرکنندگان شعار "ما، قدرت هستیم" سر می‌دادند. هر چند پلیس روسیه تعداد تظاهرکنندگان را هشت هزار تن تخمین زده است اما سازمان‌دهندگان این تظاهرات می‌گویند حدود ۲۰ هزار تن در این تظاهرات شرکت کرده‌اند.

تظاهراتی مشابه هم برای حمایت از پوتین در مسکو برگزار شد.