بر اساس اعلام كمیسیون مركزی انتخابات ارمنستان، حزب جمهوری‌خواه رئیس‌جمهوری این كشور در انتخابات پارلمانی ارمنستان پیشتاز است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، كمیسیون مركزی انتخابات ارمنستان در پایگاه اینترنتی خود اعلام كرد: حزب "ارمنستان آباد"، شریك اصلی حزب جمهوری خواه ارمنستان به رهبری "گاگیك تساروكیان" در انتخابات پارلمانی این كشور توانسته‌ تاكنون جایگاه دوم را به خود اختصاص دهد.

كمیسیون مركزی انتخابات ارمنستان پس از شمارش حدود ۵۰ درصد از آراء اعلام كرد:حزب جمهوری خواه ۲۳ / ۴۶ درصد و حزب ارمنستان آباد با ۷۲ / ۳۰ درصد آراء پیشتاز رقابت‌های انتخاباتی این كشور هستند.

براساس نتایج اولیه انتخابات احتمال می‌رود سه حزب دیگر بتوانند حداقل پنج درصد آراء لازم برای ورود به پارلمان را به دست آورند. بسیاری از شركت كنندگان در انتخابات روز یكشنبه و رهبران ارمنستان ابراز امیدواری كردند كه این انتخابات بتواند زمینه‌ای را برای تحقق هرچه بیشتر دموكراسی فراهم آورد.

این در حالی است كه انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۷ ارمنستان به درگیری‌های بسیاری منجر شد. همچنین انتخابات ریاست جمهوری ارمنستان در سال ۲۰۰۸ منجر به درگیری‌هایی شد كه براثر آن دست كم ۱۰ تن جان خود را از دست دادند.

بیش از ۳۰۰ ناظر بین‌المللی به نظارت بر این انتخابات پرداختند و قرار است امروز (دوشنبه) گزارش اولیه خود را در زمینه چگونگی برگزاری انتخابات در ارمنستان اعلام كنند.

نظرسنجی‌های پیش از انتخابات نشان داد، حزب جمهوری خواه ارمنستان به رهبری سرژ سركسیان، رئیس جمهوری این كشور همچنان قدرت را در عرصه سیاسی در اختیار خواهد داشت. تاكنون گزارشی مبنی بر وقوع هرگونه خشونت پس از انتخابات مخابره نشده است.