روزنامه واشنگتن پست نوشت: آمریكا در راستای مذاكرات با گروه‌های شبه‌نظامی اقدام به آزادی زندانیان از یك زندان نظامی در افغانستان به صورت محرمانه كرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این روزنامه به نقل از مقام‌های آمریكایی كه نام خود را فاش نساختند، گزارش داد: برنامه موسوم "آزادسازی استراتژیك زندانیان" به مقام‌های آمریكایی در چند سال گذشته اجازه داده تا از زندانیان به عنوان برگ برنده برای كاستن از خشونت در استان‌های دور افتاده افغانستان استفاده كنند.

در ادامه این گزارش آمده است: بازداشتی‌های آزاد شده اغلب شبه‌نظامیانی هستند كه بر اساس نظام حقوقی مخصوص زندانیان نظامی در افغانستان آزاد نمی‌شوند. آن‌ها باید تعهد دهند كه از خشونت دست بردارند. مقام‌ها نگفتند كه آیا زندانیان آزاد شده مجددا حمله به سربازان افغان و آمریكایی را از سر گرفته‌اند یا خیر.

بر اساس این گزارش، آزادی این زندانیان همزمان با تلاش به منظورپایان دادن به جنگ افغانستان از طریق مذاكره كه اساس راهبرد دولت باراك اوباما به منظور خروج از افغانستان محسوب می‌شود،‌ صورت می‌گیرد.

در سال‌های اخیر این تلاش‌ها یا پیشرفتی نداشته یا با پیشرفت كمی روبرو بوده است.

به نوشته روزنامه واشنگتن پست، این تلاش‌ها تا حدی به سبب عدم تمایل آمریكا به آزاد كردن پنج زندانی از زندان گوانتانامو كه پیش‌شرط رهبران شبه‌نظامی برای مذاكرات صلح است، به بن‌بست رسیده است.

روزنامه واشنگتن پست نوشته است كه آزاد كردن زندانی‌ها از یك بازداشتگاه نظامی استان پروان در افغانستان نیاز به تصویب كنگره آمریكا ندارد و می‌تواند به طور محرمانه انجام شود.

به نوشته این روزنامه هدف از این برنامه فرو نشاندن خشونت‌ها در مناطقی است كه ناتو قادر به برقراری امنیت در آن‌ها نیست و آزادی این زندانیان به منظور ایجاد دستاوردهای تاكتیكی صورت گرفته‌ است.

مقام‌های آمریكایی نمی‌گویند چه تعداد زندانی تحت این برنامه محرمانه آزاد شده‌اند، اما چنین مواردی نسبتا نادر است. این برنامه برای چند سال است كه انجام می‌شود.

روزنامه واشنگتن پست به نقل از رایان كروكر،‌ سفیر آمریكا در افغانستان گزارش داد: افغان‌ها با اطلاعاتی نزد ما می‌آیند كه ممكن است باعث تقویت فرآیند آشتی شود. در بسیاری از موارد ما بر اساس اطلاعات عمل می‌كنیم.

روزنامه واشنگتن پست تاكید كرد: آزادسازی زندانیان در جریان برنامه‌های محرمانه در استان پروان باید از سوی فرمانده ارشد ارتش آمریكا و وكیل ارتش مورد پذیرش قرار گیرد و تنها استثناهای مربوط به هیات بازبینی قضایی زندان استان پروان است.

این روزنامه به نقل از یك مقام آمریكایی نوشت كه روند مربوط به آزادسازی این زندانیان خارج از پروتكل عادی است.