نخست وزیر تركیه خطاب به پناهندگان سوری در یك استان مرزی این كشور مدعی شد: "توقف خون‌ریزی و برآورده ساختن مطالبات مردم سوریه هدف ماست."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه گاردین، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر تركیه كه در ۱۴ ماه گذشته تلاش داشته حملات بین‌المللی را علیه دولت بشار اسد در سوریه جمع كند، روز یكشنبه در دیدار خود از اردوگاه پناهندگان كی‌لیس با تشویق پرشور آنها مواجه شد و آنها در حمایت از وی شعار دادند "زنده باد اردوغان!"

نخست وزیر تركیه خطاب به حدود ۱۵۰۰ تن از پناهندگان سوری در فاصله كمتر از یك كیلومتر از مرز سوریه گفت: پیروزی شما چندان دور از دسترس نیست، ما تنها یك مساله داریم و آن توقف خون‌ریزی و برآورده ساختن مطالبات مردم سوریه است.

رجب طیب اردوغان در حالی كه تك تیراندازان ارتش تركیه از پشت بام‌های منازل اطراف منطقه را تحت نظر داشتند، از فراز یك اتوبوس به سخنرانی برای پناهندگان سوری پرداخت.

صدها تن از نیروهای پلیس و سربازان ترك مسیری را كه از فرودگاه به سوی اردوگاه پناهندگان كشیده می‌شد، تحت مراقبت قرار داده بودند.

اردوغان كمی پس از آن در یك كنفرانس خبری گفت: ما همچنان امیدهای خود را برای اجرای طرح صلح كوفی عنان حفظ می‌كنیم اما خبرهای بدی كه از سوریه می‌رسد هرچه بیشتر این امیدها را تضعیف می‌كند.

وی افزود: تنها پیروی از طرح كوفی عنان منجر به یك راه حل نخواهد شد؛ باید هرچه سریعتر فرآیند اصلاحاتی كه آزادی‌ها را درون یك نظام قانون اساسی و پارلمانی گسترش دهد، آغاز شود.

اردوغان همچنین افزود كه تعداد پناهندگان سوری كه وارد تركیه می‌شوند از زمان اجرای آتش بس در سوریه كاهش پیدا كرده است.

وی متعهد شد تا به جامعه بین‌المللی از جمله سازمان ملل و اتحادیه عرب فشار وارد كند تا دولت بشار اسد را به منظور پایان دادن به درگیری‌ها تحت فشار قرار دهند.

همچنین برخی از حاضران در جمعیت پناهندگان خواهان ایجاد یك منطقه حائل در درون سوریه در نزدیكی مرز تركیه شدند.