سرانجام نیکولا سارکوزی قربانی سیاست‌های اقتصادی غلط خود شد و نتوانست برای دومین بار به کاخ الیزه راه یابد.

به گزارش فارس به نقل از شبکه بی‌بی‌سی، فرانسوا اولاند رئیس‌جمهور جدید فرانسه، با اعلام نتایج و مشخص شدن انتخاب به سمت ریاست‌جمهوری، شب گذشته جشن پیروزی خود را در پاریس برگزار کرد.

اولاند که توانست با کسب حدود ۵۲درصد آرا در انتخابات دیروز فرانسه پیروز شود، در صحبت‌های خود عنوان کرد، از اینکه توانسته به مردم امید دهد، مفتخر است.

در مقابل نیکلا سارکوزی هم که اولین رئیس‌جمهور فرانسه از سال ۱۹۸۱ تا‌کنون است که نتوانسته برای بار دوم به ریاست‌جمهوری برسد، برای اولاند "آرزوی موفقیت" کرد.

شب گذشته پس از اعلام نتایج انتخابات، طرفداران اولاند در میدان "باستیل" پاریس گرد هم آمدند و جشن پیروزی برگزار کردند.

* اولاند: دیگر ریاضت تنها گزینه نیست

اولاند پیش از این جشن، سخنرانی خود پس از پیروزی در انتخابات را در شهر تولوز فرانسه انجام داده بود. اولاند در راستای وعده‌هایی که پیش از انتخابت داده بود، در این سخرانی هم اعلام کرد که بر تغییر روند مالی اتحادیه اروپا از ریاضت به رشد، تمرکز می‌کنند و گفت: نگاه اروپا به ما است، دیگر ریاضت تنها گزینه نخواهد بود.

وی پس از این سخنرانی، جمع ۲۵هزار نفری هوادارانش را ترک گفت و به سمت پاریس و محل برگزاری جشن پیروزی‌اش حرکت کرد.

* جنبش ضدسرمایه‌داری اروپا را فرا می‌گیرد

اولاند در جمع ده‌ها هزار نفری هوادارنش در پاریس گفت: من رئیس‌جمهور جوانان هستم. شما جنبشی هستید که سراسر اروپا را فرا می‌گیرد.

انتخاب اولاند به سمت ریاست‌جمهوری تهدیدی است بر پیمان مالی اروپا که آلمان و شخص آنگلا مرکل صدر اعظم این کشور حاملی اصلی آن هستند. همین امر موجب شد تا مرکل ضمن تماس با اولاند و گفتن تبریک پیروزی در انتخابات، از وی برای سفر به آلمان و مذاکرات فوری دعوت کند.

دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس هم دیگر مقام اروپایی بود که پیروزی اولاند در انتخابات را به وی تبریک گفت.

اولاند برای پیروزی در انتخابات از مشکلات اقتصادی مردم این کشور بهره گرفت و با وعده‌های اقتصادی توانست آرای اکثریت مردم این کشور را جلب کند. وی وعده داده است که مالیات شرکت‌های بزرگ و ثروتمندانی را که درآمدی بیش از ۱ میلیون یورو در سال دارند را افزایش دهد.

او قصد دارد تا حداقل دستمزد را افزایش داده و بیش از ۶۰هزار معلم جدید استخدام کند. اولاند همچنین نسبت به کاهش سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۰ سال وعده داده است.

* سارکوزی قربانی سیاست ریاضتی

سارکوزی پس از قبول شکست در انتخابات به هواداران مغموم خود گفت: فرانسوا اولاند رئیس‌جمهور فرانسه است و باید مورد احترام قرار گیرد.

سارکوزی همچنین اعلام کرد که مسئولیت شکست را می‌پذیرد. وی درباره آینده خود پس از ریاست‌جمهوری هم گفت: جایگاه من دیگر این نخواهد بود. از حالا به بعد مشغله من در کشور متفاوت خواهد بود.

سارکوزی پیش از این و در دوران انتخابات تبلیغاتی اعلام کرده بود که در صورت شکست، سیاست را رها خواهد کرد.

سارکوزی که با وعده کم کردن بدهی‌های کشورش در سال ۲۰۰۷ بر سر کار آمد، جدیدترین سیاستمداری است که قربانی عصبانیت مردم اروپا از سیاست‌های ریاضتی شده است.