باراک اوباما در حالی روز گذشته مبارزات انتخاباتی خود را آغاز کرد که کارشناسان، مشکلات اقتصادی در این کشور را بزرگترین رقیب وی در انتخابات پیش رو می‌دانند.

به گزارش فارس روزنامه واشنگتن پست در مقاله‌ای با اشاره به شروع مبارزات انتخاباتی باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا و تلاش وی برای کنار زدن "میت رامنی" رقیب‌جمهوری خواه خود، اقتصاد و سیاست‌های مالی اوباما را رقیب اصلی وی دانست.

• مردم هنوز برای رای دادن به اوباما متقاعد نشده‌اند

نویسنده این مقاله می‌نویسد: رئیس‌جمهور از تجمعات انتخاباتی برای تلاش در جهت کنار زدن میت رامنی استفاده می‌کند. اما هنوز هم مسئله انتخابات حول وی می‌گردد و نه رقیب احتمالی جمهوری‌خواه او. بزرگترین رقیب اوباما احتمالا اقتصادی خواهد بود که هنوز در دست‌یابی به سطحی که بتواند رای‌دهندگان را به رای دادن به او متقاعد کند، با مشکل مواجه است.

تبلیغات انتخاباتی اوباما یک روز پس از آن آغاز شد که جدیدترین گزارش نرخ بیکاری در آمریکا منتشر شد. گزارشی که نویسنده واشنگتن‌پست آن را آماری "کم رمق و سست" می‌خواند و اشاره می‌کند که این گزارش نشان داد که ایجاد موقعیت‌های شغلی در بخش خصوصی متوسط بوده است. در این گزارش نرخ بیکاری آمریکا تنها یک‌دهم درصد کاهش یافته که دلیل آن هم ناامیدی افراد از یافتن کار و کاهش تعداد افراد جویای کار در آمریکا اعلام شده است.

• پیروزی در انتخابات در گروی آمارهای اقتصادی

در حالی به انتخابات آمریکا نزدیک می‌شویم که هنوز نمی‌توان با اطمینان از پیروزی باراک اوباما در انتخابات صحبت کرد. در شش ماه آینده آمارهای اقتصادی چه برای اوباما و چه برای میت رامنی نقش حیاتی دارد و به نحوی می‌توان پیروزی آن‌ها در انتخابات را در گروی آمارهای اقتصادی دانست که در این مدت منتشر می‌شود، حتی اگر در تبلیغات انتخاباتی صحبتی از این آمارها نشود.

اوباما تلاش کرده است تا در تبلیغات انتخاباتی بر این نکته تاکید کند که مردی میهن‌پرست و دارای یک خانواده سالم است. وی همچنین تجربه خود در مدیریت یک دولت و کار کردن با بخش خصوصی را پررنگ می‌کند. اوباما در مقابل با اشاره به ثروت میت رامنی، وی را فردی جدا از مردم و متعلق به جامعه ثروتمندان آمریکا معرفی می‌کند و از این طریق سعی در بی‌اعتبار کردن رقیب جمهوری‌خواه خود دارد.

مباحث مختلف اقتصادی و اجتماعی که آمریکا با آن روبروست اصلی‌ترین رقیب اوباما به شمار می‌روند. به نظر می‌رسد اوباما اگر بخواهد در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری آمریکا پیروز شود، باید امیدوار باشد تا آمارهای اقتصادی این کشور در شش ماه آینده بهبود یابد.