وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگوی تلفنی خود با نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه، قاچاق اسلحه به این کشور را محکوم کرد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه و "کوفی عنان" نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه کشورهای عربی در مسائل سوریه روز شنبه در جریان مذاکراتی تلفنی به بررسی مشکلات مربوط به حل و فصل مناقشه در این کشور پرداخته و طرف روسی بر غیرقابل قبول بودن ارسال سلاح به سوریه از راه‌های غیرقانونی تاکید کرد.

بر اساس اطلاعات بخش اطلاعات و انتشارات وزارت امور خارجه روسیه، در این گفت‌وگو تلفنی، کوفی عنان شرایط در نظر گرفته شده برای دستیابی به صلح و بازگشت ثبات در سوریه را برای لاوروف تشریح کرد و تصمیم شورای امنیت سازمان ملل برای اعزام ناظرین بین المللی به این کشور بر اساس قطعنامه شماره ۲۰۴۳ را بسیار مثبت ارزیابی کرد.

این مقام بلندپایه بین المللی همچنین از روسیه بخاطر تلاش‌های این کشور برای کمک به حل و فصل بحران در سوریه قدردانی کرد.

وزیر امور خارجه روسیه نیز تاکید کرد که طرح صلح نماینده ویژه سازمان ملل باید از سوی همه طرفین مناقشه در سوریه، چه دولت و چه مخالفین رعایت شود و مقامات مسکو به تماس‌های خود با همه طرفین بدین منظور ادامه خواهد داد.

بر اساس این اطلاعات، لاوروف همچنین قاچاق اسلحه به سوریه که باعث بی‌ثباتی بیشتر اوضاع نه تنها در داخل این کشور، بلکه در کل منطقه می‌شود را محکوم کرد و به عنان اطمینان داد که روسیه در آینده نیز از اجرای طرح وی برای حل و فصل مشکلات در سوریه حمایت خواهد کرد.

در حال حاضر در سوریه و در چارچوب طرح کوفی عنان بین دولت و مخالفین آتش‌بس اعلام شده است. در تاریخ ۱۵ آوریل نیز اولین گروه از ناظرین سازمان ملل به این کشور اعزام شدند که وظیفه آنها کنترل توافقات مربوط به اجرای آتش‌بس از سوی دو طرف است.

شورای امنیت سازمان ملل در تاریخ ۲۱ آوریل به اتفاق آراء از اعزام ۳۰۰ ناظر بین المللی به سوریه برای این منظور حمایت کرد.