صرب‌ها امروز (یكشنبه) به پای صندوق‌های رای می‌روند تا از میان "بوریس تادیچ"،‌ رئیس جمهوری فعلی و "تومیسلاو نیكولیچ" رقیب مردمی وی یكی را برگزینند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، برای بیش از ۷ / ۶ میلیون رای‌دهنده صرب، این اولین انتخابات طی دهه‌های گذشته محسوب می‌شود كه در آن به جای تمركز بر درگیری در منطقه بالكان به اوضاع نابسامان اقتصادی توجه ویژه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه،‌ جدیدترین نظرسنجی‌های صورت گرفته نشان از این موضوع دارد كه حزب دموكراتیك تادیچ و حزب ترقی صربستان نیكولیچ در این انتخابات سه گانه ریاست جمهوری،‌ پارلمانی و محلی شانه به شانه هم برای كسب ۲۵۰ كرسی پارلمان رقابت می‌كنند و انتظار می‌رود كه هر كدام بیش از ۳۰ درصد این آرا را به دست بیاورند اما هیچ یك به تنهایی نمی‌توانند آراء كافی برای تشكیل یك دولت را به دست بیاورند؛ به طوری كه كارشناسان بر این عقیده‌اند نقش سوسیالیست‌ها در پارلمان آتی خاتمه می‌یابد.

همچنین تادیچ و نیكولیچ در میان ۱۲ كاندیدای دیگر برای به دست گرفتن دوره پنج ساله ریاست جمهوری پیشتاز هستند.

آمارها نشان می‌دهد كه این دو كاندیدای پیشتاز احتمالا در دور دوم انتخابات با یكدیگر روبه‌رو خواهند شد.

تادیچ بر این موضوع تاكید كرده كه این انتخابات برای ۱۰ سال آتی در صربستان بسیار حیاتی و مهم است چرا كه این كشور با چالش‌هایی چون اقتصاد و سیاست خارجی روبه‌رو خواهد شد.

همچنین اقتصاددانان پیش‌بینی كرده‌اند كه نرخ بیكاری در این كشور كه پیش‌تر ۲۴ درصد بوده افزایش یابد.

نیكولیچ، دیگر نامزد پیشرو متعهد شده كه از خارج از اتحادیه اروپا سرمایه‌گذار خارجی جذب می‌كند و قصد دارد روابط صربستان را با روسیه مستحكم كند.

انتخابات سه‌گانه ریاست جمهوری، پارلمانی و محلی صربستان از ساعت هفت صبح به وقت محلی آغاز و در ساعت هشت شب به وقت محلی پایان می‌یابد.

نتایج اولیه این انتخابات احتمالا در ساعت ۲۱:۳۰ به وقت محلی اعلام می‌شود.