در حالی كه مدت زیادی به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مصر پس از انقلاب باقی نمانده، این كشور دستخوش ناآرامی‌ها و جنجال‌های جدیدی شده كه اگر مهار نشود نه تنها دستاوردهای انقلاب تهدید بلكه روند ساخت مصر جدید نیز با خطری جدی روبه‌رو خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه مصری الاهرام، در تحلیلی تحت عنوان "سیاست آری، ویرانی نه!" به درگیری‌های خشونت‌آمیز چند روز اخیر در اطراف مقر وزارت دفاع این كشور پرداخته و می‌نویسد: «گاهی به نظر می‌رسد كه در عرصه سیاسی مصر برخی امور بدیهی به فراموشی سپرده می‌شوند، چه از روی عمد و چه از سر غفلت این اتفاق در عرصه سیاسی رخ می‌دهد اما مهم‌ترین این امور بدیهی و حقایق اساسی این است كه انقلاب بیست‌وپنجم ژانویه با هدف ایجاد اصلاحات و بازسازی مصر صورت گرفت و اگر قرار باشد این انقلاب خیر و منفعتی را برای كسی به دنبال داشته باشد این خیر و منفعت شامل حال همه اهالی كشور می‌شود نه گروه یا جریانی خاصی.

اما از جمله امور بدیهی دیگر كه به فراموشی سپرده شده این است كه بازسازی كشور با ویران‌سازی تفاوت دارد و امكان ندارد كه كسی خواهان بازسازی كشور باشد و سپس به ویرانی و خرابی آن دست بزند.

از دیگر بدیهیات فراموش شده در مصر این است كه خون شهروندان مصری خط قرمز است پس چه طور می‌‌توان به عنوان فردی انتقام‌جو و خواهان اصلاحات به پا خواست و آنگاه خون كسانی را كه برای درخواست حقوقشان دست به اعتراض زده‌اند، به زمین ریخت.

دیگر این كه ایجاد اصلاحات در كشور از طریق به حاشیه كشاندن دیگری از عرصه سیاسی و تلاش برای تحقق منافع شخصی امكان‌پذیر نخواهد بود، چیزی كه همه مردم دنیا بر آن توافق نظر دارند این است كه سیاست به شكل درست و صحیح خود قادر است هر امر غیرممكنی را ممكن كند.

ما در حال حاضر در مصر شاهد انقلاب و ناآرامی‌های زیادی هستیم كه این ناآرامی‌ها تنها از طریق در پیش گرفتن سیاست‌های درست و عاقلانه قابل مهار است چرا كه ادامه این هرج و مرج و ناآرامی‌ها چیزی جز خسارت‌های بیشتر به دنبال ندارد.

بر این اساس، آغاز راه برون‌رفت از بحران موجود مصر در پیش گرفتن سیاست درست بر اساس قوانینی است كه همه مردم دنیا آن را می‌دانند و این سیاست در برگزاری انتخاباتی شفاف و گزینش گروهی كه اكثریت مردم با آن‌ها موافقند امكان‌پذیر است تا این گروه نیز به اصلاحات و اجرای آن بپردازد. اگر این سیاست‌های اصلاح‌طلبانه موفقیت‌آمیز بود كه از آن‌ها استقبال می‌شود و دولت جدید به كار خود ادامه می‌دهد اما اگر این سیاست‌ها با شكست روبه‌رو شد، مردم برای انتخاب گروهی دیگر به پای صندوق‌های رای می‌روند و به این ترتیب پس از مدتی، رئیس جمهوری جدید كابینه خود را كه مسئول اجرای برنامه‌هایش طی چهار سال آینده است، انتخاب می‌كنند، این تنها راه ممكن برای حل بحران در كشور است و راه دیگری جز آن وجود ندارد اما ناآرامی و بحران هیچ نتیجه‌ای جز ویرانی به دنبال ندارد پس اگر عشق به مصر وجود دارد باید درباره راهكاری از طریق صندوق‌ها طی انتخاباتی شفاف توافق كرد.»