ولادیمیر پوتین فردا (دوشنبه) با برگزاری مراسم تحلیف خود رسما برای سومین بار سكان هدایت كرملین را برعهده خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه مسكو تایمز، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری منتخب روسیه پس از ۱۲ سال حضور در عرصه سیاسی، قدرت خود را در بسیاری از نهادهای دولتی این كشور افزایش داده است.

با وجود اینكه پوتین از محبوبیت بسیاری برخوردار است اما پس از انتخابات پارلمانی چهارم دسامبر و انتخابات ریاست جمهوری چهارم مارس،‌ با كاهش محبوبیت روبرو بوده است. با این وجود، پوتین دور سوم ریاست جمهوری خود را در حالی آغاز خواهد كرد كه شرایط به طور كلی با هشت ماه قبل و پیش از آغاز اعتراض‌های مردمی تفاوت دارد.

طی ماه‌های پیش رو، پوتین انتظار افزایش مخالفت‌ها از سوی فعالان و جامعه مدنی را دارد چرا كه بسیاری از مردم مدل حكومت داری وی را نمی‌پذیرند و خواستار دموكراسی بیشتر و اجرای قوانین هستند.

جامعه مدنی رو به رشد روسیه را اغلب طبقه متوسط تشكیل می‌دهد كه طی چند سال گذشته از لحاظ سیاسی منفعل بوده و بیشتر مصرف كننده محسوب می‌شدند اما این شرایط پس از آنكه پوتین در ۲۴ سپتامبر در یكی از گردهمایی‌های حزب روسیه متحد اعلام كرد كه جای خود را در انتخابات آتی ریاست جمهوری با دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری كنونی روسیه عوض خواهد كرد، تغییر كرد.

مردم روسیه برگزاری انتخاباتی منصفانه، تكثرگرایی سیاسی و اصلاحات سیستم سیاسی را خواستار بوده و برای بیان این درخواست‌ها در ماه دسامبر و فوریه سال ۲۰۱۱ تجمع و راهپیمایی‌های گسترده‌ای برگزار كردند.

این روزنامه در ادامه می‌نویسد: برخی از سیاست‌های احتمالی پوتین در شش سال آتی می‌تواند بار دیگر موج اعتراضات مردمی را به دنبال داشته باشد و از آن جمله می‌توان به عواملی چون فساد، تقلب در انتخابات، سوءاستفاده قضایی، سانسور و تبلیغاتی كه در حیطه اختیارات دولت است و نابودی مكانهای تاریخی اشاره كرد.