وزیر دفاع آمریكا تاكید كرد كه به رغم مخالفت اسلام آباد، آمریكا همچنان به حملات هواپیماهای بدون سرنشین خود علیه شبه‌نظامیان در پاكستان ادامه می دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریكا به شبكه خبری پی‌.بی‌.اس گفت كه حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریكا را حفظ می‌كند.

وی تاكید كرد: آمریكا تحت هر شرایطی از خود دفاع خواهد كرد.

پانه‌تا با اشاره به حملات ۱۱ سپتامبر گفت: ما قصد داریم هرآنچه می‌توانیم انجام دهیم و از هر گزینه‌ای كه داریم استفاده كنیم تا تضمین كنیم كه از این كشور دفاع می‌كنیم و این حملات دیگر هرگز اتفاق نخواهد افتاد.

اسلام آباد حمله هوایی آمریكا در وزیرستان شمالی در روز شنبه را به شدت محكوم كرده و كمیته امنیت ملی پارلمان پاكستان نیز خواهان بررسی این حملات در نشست آتی این كمیته شده است.

به نوشته روزنامه داون- چاپ پاكستان - پس از حمله مشابهی در تاریخ ۲۹ آوریل به یك دبیرستان دخترانه در شهر میرانشاه كمیته امنیت ملی پارلمان پاكستان قرار بود در این زمینه نشستی را برگزار كند.

در عین حال از حنا ربانی كهر، وزیر امور خارجه پاكستان نیز درخواست شده به این كمیته كه ریاست آن برعهده رضا ربانی است در خصوص تعامل مجدد با آمریكا به پارلمان توضیح دهد.

وزارت امور خارجه پاكستان اعلام كرد: دولت پاكستان با شدیدترین وجه ممكن حملات هواپیمای بدون سرنشین آمریكا در روز شنبه دروزیرستان شمالی را محكوم می‌كند. پاكستان تاكید دارد كه این حملات غیرقانونی و نقض حاكمیت و یكپارچگی ارضی این كشور و نقض قوانین بین المللی است.

در ادامه این بیانیه تاكید شد: دیدگاه بازبینی شده ما این است كه ضررهای استراتژیك این حملات بسیار بیشتر از مزایای تاكتیكی آن‌ها است و بنابراین این حملات بسیار زیانبار است.

وزارت امور خارجه پاكستان پس از حمله ۲۹ آوریل نیز در محكومیت آن بیانیه‌ای مشابهی صادر كرد.

حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریكا دومین حمله پس از تصویب قطعنامه‌ای در نشست مشترك نمایندگان مجلس علیا و سفلی پاكستان است كه طی آن خط مشی‌‌های جدیدی در خصوص روابط پاكستان با آمریكا و همین طور وابسته كردن همكاری اسلام آباد با واشنگتن در زمینه جنگ با تروریسم به توقف حملات هواپیماهای بدون سرنشین در پاكستان پذیرفته شد.

پس سفر ماه گذشته مارك گراسمن، فرستاده ویژه آمریكا به اسلام آباد، جان برنان، مشاور مبارزه با تروریسم كاخ سفید حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریكا را قانونی و اخلاقی خواند.

رضا ربانی رئیس‌ كمیته پارلمانی پاكستان در مصاحبه‌ با روزنامه داون اظهار داشت: ما از وزارت خارجه می‌خواهیم توضیح دهد در جریان سفر اخیر مارك گراسمن با مقامات آمریكایی درباره چه چیزی بحث شده است.

وی با محكوم كردن حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریكا اظهار تاسف كرد كه آمریكایی‌ها در خصوص احترام نشان دادن به بازبینی شرایط تعهدات پاكستان و آمریكا در پارلمان تنها تظاهر به حمایت می‌كنند.

وی افزود: واقعا ناراحت كننده است كه آمریكا به صدای پارلمان پاكستان توجهی ندارد. ما انتظار داریم آمریكا به خواست مردم پاكستان كه از طریق پارلمان اعلام می شود، احترام بگذارد. پارلمان پاكستان به صراحت اعلام داشته كه حملات هواپیماهای بدون سرنشین نقض آشكار تمامیت ارضی كشور است.

ربانی تاكید كرد: با شنیدن اظهارات جان برنان نسبت به قانونی و اخلاقی بودن این حملات شگفت زده شده‌ایم. آمریكایی‌ها باید بفهمند كه اگر آنها دارای خطوط قرمز هستند، پاكستان نیز خط قرمزهای خود را دارد.