مردم فرانسه امروز (یكشنبه) برای انتخاب "فرانسوا اولاند" یا "نیكولا ساركوزی" در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه به پای صندوق‌های رای رفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جدیدترین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد با وجود اینكه نیكولا ساركوزی، رئیس جمهور كنونی فرانسه اختلاف خود را با فرانسوا اولاند، رقیب سوسیالیست خود به كمترین میزان رسانده اما در دور دوم انتخابات شكست خواهد خورد.

از سوی دیگر تبلیغات انتخاباتی و انتشار نتایج نظرسنجی‌ها تا زمان اعلام نتایج دور دوم انتخابات در یكشنبه شب، متوقف شده است.

نیكولا ساركوزی پیش بینی یك "شگفتی" را كرده و فرانسوا اولاند نیز از رای دهندگان خواسته با نزدیك شدن به اوج رقابت‌های انتخاباتی كه نگرانی‌ها درخصوص بیكاری، مهاجرت و آینده اقتصادی فرانسه تاثیر زیادی بر آن خواهد داشت، دچار خوش خیالی نشوند.

اولاند روزهای اخیر را در شهر تول در مركز فرانسه كه دارای پایگاه انتخاباتی به عنوان قانونگذار و شهردار است، گذراند.

اولاند سوسیالیست با بازدید از فروشندگان یك بازار در این شهر درخصوص بخت خود برای اینكه رئیس جمهوری آینده فرانسه شود، اظهار داشت، وی آسوده خاطر است اما مطمئن نیست.

اولاند تصریح كرد: ما منتظر یكشنبه می‌مانیم، من تنها در مورد یكشنبه صحبت می‌كنم و دوشنبه یك روز دیگر است.

نیكولا ساركوزی نیز همزمان نزد خانواده خود در شهر پاریس است.

براساس قوانین انتخاباتی فرانسه روز شنبه رای گیری برای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در سفارتخانه‌ها و دارایی‌های خارجی این كشور انجام می‌شود و این رای‌گیری از جزایر كوچك سنت‌پیر و میكلون در اقیانوس اطلس شمالی آغاز شده است.

انتخابات فرانسهنتایج انتخابات ریاست جمهوری فرانسه بر تلاش‌های اروپا به منظور مقابله با بحران بدهی این قاره و مدت زمان باقی ماندن سربازان فرانسوی در افغانستان نیز تاثیرگذار خواهد بود.

ساركوزی كه به سبب مدیریت بد اقتصاد فرانسه مطلوب بسیاری از رای دهندگان نیست، وعده داده كه پیروز دور دوم انتخابات روز یكشنبه خواهد بود.

وی در مصاحبه با رادیو اروپا ـ ۱ طی روز جمعه گفت كه بخش بزرگی از پیروزی وی بستگی به این دارد كه فرانسوی‌ها زحمت رای دادن در انتخاباتی را كه پیش بینی‌ها حاكی از پیروزی اولاند در آن است، خواهد كشید یا خیر؟ اما وی از طرفی گفته كه برای پذیرفتن شكست احتمالی آماده است.

ساركوزی در پاسخ به اینكه اگر شكست بخورد چه كار می‌كند، گفت: واگذاری قدرت انجام خواهد شد.

وی افزود: ملت راه خودش را طی خواهد كرد. ملت قدرتمندتر از سرنوشت مردانی است كه به آن خدمت می‌كنند. این حقیقت كه مبارزات انتخاباتی پایان می‌یابد بیشتر از آن كه مایه نگرانی باشد مایه آسودگی خاطر است.

فرانسوا اولاند نیز به هواداران خود نسبت به خوش خیالی در مورد پیروزی حتمی وی در انتخابات هشدار داد.

وی در تجمعی در شهر تولوز طی پنجشنبه شب گفت: پیروزی در دسترس ما قرار دارد.

اگر اولاند در انتخابات پیروز شود این برای اولین بار از سال ۱۹۸۸ است كه یك سوسیالیست رئیس جمهور فرانسه می‌شود.

در دور اول این انتخابات فرانسوا اولاند ۲۸.۶ درصد از آراء را از آن خود کرد و از نیکلا سارکوزی، رییس جمهوری فعلی فرانسه پیشی گرفت.

سارکوزی در این رقابت‌ها ۲۶.۲ درصد رای آورد.

افزایش بیکاری و بحران یورو دو موضوع اصلی مطرح در مبارزات انتخاباتی بوده است.

سارکوزی می‌گوید فرانسه را از گرفتار شدن در دام رکود نجات داده و می‌تواند "فرانسه مقتدر" را حفظ کند. اولاند می‌گوید فرانسه در "بحرانی جدی" است و به تغییر نیاز دارد.

حوزه‌های رای گیری در فرانسه از ساعت ۸ صبح تا ۶ بعداز ظهر برای رای دهندگان باز خواهند بود و در شهرهای بزرگ نیز رای گیری دو ساعت بیشتر ادامه خواهد داشت.

روز چهارشنبه دو رقیب در مناظره تلویزیونی پرحرارتی شرکت کردند که نزدیک به ۱۸ میلیون نفر تماشاچی داشت.

اولاند می‌گوید نرخ مشارکت در انتخابات می‌تواند در نتیجه آن تاثیر داشته باشد. سارکوزی نیز گفته هیچ انتخاباتی در فرانسه تاکنون تا این حد غیرقابل پیش بینی نبوده است.

در آخرین روزهای مبارزات انتخاباتی هر دو رقیب تلاش کردند در نظر حامیان مرین لوپن، نامزد راست افراطی و فرانسوا بیرو، نامزد میانه رو در دور اول بهتر جلوه کنند.

خانم لوپن که در دور اول ۶.۴ میلیون رای آورده گفته رای سفید خواهد داد اما از هوادارنش خواسته به "ندای وجدان" خود عمل کنند.

بیرو هم که تقریبا ۹ درصد آراء دور اول را به دست آورده گفته در دور دوم از اولاند حمایت می‌کند.

این نامزد سوسیالیست انتخابات ریاست جمهوری مورد تایید ژان لوگ ملنشان، نامزد چپ افراطی نیز قرار گرفته است.

ملنشان ۱۱ درصد آراء را در دور اول به دست آورد.

نیکلا سارکوزی که از سال ۲۰۰۷ رییس جمهوری فرانسه بود وعده داده کسر بودجه عظیم فرانسه را کاهش خواهد داد و از کسانی که بابت فرار مالیاتی از فرانسه خارج می‌شوند، مالیات خواهد گرفت.

اولاند نیز وعده داده که مالیات شرکت‌های بزرگ و کسانی را که سالانه بیش از یک میلیون یورو درآمد دارند افزایش بدهد.

اولاند می‌خواهد حداقل دستمزد در فرانسه را افزایش بدهد و ۶۰ هزار معلم بیشتر استخدام کند. او در عین حال به دنبال کاهش دو ساله سن بازنشستگی در بعضی از کارمندان است.

اگر اولاند به ریاست جمهوری فرانسه انتخاب شود اولین رییس جمهوری چپ گرای این کشور بعد از فرانسوا میتران خواهد بود که دو دوره هفت ساله رییس جمهوری این کشور بود.

همچنین در این صورت اولین بار از سال ۱۹۸۱ خواهد بود که یک رییس جمهوری برای بار دوم به کاخ الیزه راه پیدا نمی‌کند.

در پی انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات پارلمانی نیز در ماه ژوئیه برگزار خواهد شد.