وزارت امور خارجه آمریكا اعلام كرد كه پس از انتقال نیمی از اعضای گروهك تروریستی منافقین به اردوگاه "لیبرتی" اكنون می‌توان بر مساله انتقال آنها از عراق متمركز شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مارك تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا روز شنبه در بیانیه‌ای ضمن اعلام رسیدن پنجمین گروه از منافقین ساكن اردوگاه اشرف به اردوگاه لیبرتی افزود، در حالی كه بیش از نیمی از این جمعیت اكنون به لیبرتی منتقل شده‌‌اند، آمریكا قادر خواهد بود بر روی انتقال ایمن آنها از لیبرتی به خارج از عراق متمركز شود.

وی از دولت‌های عضو سازمان ملل خواست برای جابجایی دائمی ساكنین واجد شرایط اردوگاه از عراق همكاری كنند.

تونر در این بیانیه كه بر روی وب سایت وزارت امور خارجه آمریكا قرار گرفت افزود: آمریكا برای ایفای نقش خود در این میان، به كمیسیونر عالی پناهندگان سازمان ملل و دیگر دولت‌ها اطلاع داده است كه ما تمایل داریم انتقال برخی از این افراد از كمیسیاریا را بررسی كنیم. این ارجاعات به صورت نفر به نفر و مطابق با قوانین كاربردی آمریكا بررسی خواهد شد.

تونر از "دوستان و شركا"ی آمریكا در جامعه بین‌المللی خواست "گامی رو به جلو بردارند" و برای رسیدن به یك "راه‌حل بشردوستانه" كمك كنند.

به گزارش ایسنا، این در حالی است كه نام گروهك منافقین همچنان در فهرست گروه‌های تروریستی وزارت امور خارجه آمریكا قرار دارد.