فرماندار منطقه الخالص در استان دیالی از انتقال پنجمین گروه منافقین به پایگاه لیبرتی به عنوان مقدمه ای برای اخراج نهایی اعضای فرقه رجوی از عراق خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رسانه های عراقی، "عدی الخدران" فرماندار منطقه الخالص در استان دیالی اعلام کرد: پنجمین گروه از منافقین که شامل ۴۱۶ نفر بودند و بخش اعظم آنها را زنان تشکیل می دادند از اردوگاه العراق الجدید (اشرف سابق) به پایگاه لیبرتی منتقل شدند.

وی افزود: از این تعداد ۳۵۰ نفر زن بودند که با ۲۵ کامیون به اردوگاه لیبرتی بغداد منتقل شدند.

از سوی دیگر "لبید عباوی" معاون وزیر کشور عراق در دیدار با عبدالکریم گل معاون کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد گفت : عراق خواهان راهکار مناسب برای ساکنان اردوگاه العراق الجدید با رعایت موضوعات بشردوستانه است.

شایان ذکر است که اردوگاه اشرف در دوره صدام بنا شد و حدود ۳۴۰۰ عضو منافقین را در خود جای داده بود.این اردوگاه دارای فرودگاه نیز هست و در اواخر جنگ تحمیلی عراق علیه ایران برای پرواز بالگردها و جنگنده های رژیم بعث در جنگ استفاده می شد. این اردوگاه به علت کثرت درختان و باغات با وجود اینکه در منطقه ای صحرایی واقع است به مروارید صحرا نیز معروف است.

انتقال اعضای گروهک تروریستی منافقین از اردوگاه اشرف در پی افزایش خشم وانزجار مردم دیاله و تاکید ها بر اخراج این تروریستها صورت گرفته است، دولت عراق انتقال این افراد به لیبرتی را اولین گام برای اخراج نهایی آنها از کشور قلمداد و بر عزم خود برای انجام این کار تاکید کرده است.

گروهک تروریستی منافقین علاوه بر اقدامات تروریستی علیه ملت ایران در همکاری با رژیم دیکتاتوری بعث سابق و القاعده جنایتهای فراوانی نیز علیه ملت عراق مرتکب شد.

شخصیتهای سیاسی و تحلیلگران عراقی ضمن تاکید مجدد بر غیر قانونی بودن حضور گروهک منافقین در خاک عراق، خروج آنها از اردوگاه اشرف را آغاز فروپاشی این گروهک دانسته اند.