دولت اوکراین در واکنش به اقدامات آلمان در انتقاد از وضعیت جسمی رهبر مخالفان اوکراینی و تحریم مسابقات فوتبال این کشور، اقدام به تهدید آلمان به تحریم اقتصادی کرد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری آلمان، "لئونید کوشارا" معاون "ویکتور یانوکویچ "رئیس‌جمهور اوکراین در واکنش به موضعگیری‌های آلمان درباره درمان "یولیا تیموشنکو" نخست‌وزیر پیشین اوکراین و رهبر مخالفان این کشور به آلمان هشدار داد که چنین سیاستی می‌تواند پیامدهای منفی اقتصادی برای این کشور داشته باشد.

بر اساس این گزارش، کوشارا گفت: بدون اطلاع آلمان دسترسی این کشور به بازارهای محلی اوکراین محدود خواهد شد. که به این صورت تولید‌کنندگان آلمانی متحمل ضرر خواهند شد.

پیش از این "گیدو وستروله" وزیر خارجه آلمان درباره پیامدهای ادامه اعتصاب غذای تیموشنکو به یانوکوویچ هشدار داد. وستروله با اشاره به تلاش اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا گفت: مسیری که به پیوستن به اتحادیه اروپا منتهی می‌شود، از پلی عبور می‌کند که بر ۲ مبنا قرار دارد: دموکراسی و حاکمیت قانون قرار گرفته است.

وی همچنین گفت که اوکراین به عنوان عضو شورای اروپا باید حداقل استانداردهای حقوق بشر را رعایت کند و ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی تیموشنکو، از دولت یانوکویچ خواست تا نیازهای دارویی تیموشنکو را برطرف کند.

سرویس امنیتی اوکراین در اکتبر سال ۲۰۱۱ شکایتی را علیه یولیا تیموشنکو مطرح کرد که که بر اساس آن شرکت دولتی «سیستم انرژی واحد اوکراین» که ریاست آن در سال‌های ۱۹۹۰ برعهده وی بود، رقمی بیش از ۴۰۰ میلیون دلار به وزارت دفاع روسیه اضافه تر پرداخت کرده است. بدین ترتیب تیموشنکو متهم به تلاش برای هدر دادن مبلغی معادل ۴۰۵ میلیون دلار از بودجه دولت اوکراین شده که در صورت اثبات اتهامات وارده در این پرونده، وی به ۱۲ سال حبس محکوم خواهد شد.

نخست وزیر سابق اوکراین در ماه اکتبر سال ۲۰۱۱ بخاطر سوء استفاده از مقام خویش در هنگام امضای قرارداد گازی با روسیه در سال ۲۰۰۹ و آسیب مالی جدی رساندن به دولت اوکراین به ۷ سال حبس محکوم شده و از آن زمان تاکنون در زندان شهر خارکوف بسر می‌برد.

با این حال قرار است از روز سه‌شنبه تیموشنکو در اوکریان و زیر نظر پزشکی آلمانی تحت درمان قرار گیرد.