صدراعظم آلمان در دیدار با دبیر کل ناتو در واکنش به انتقاد روسیه از سامانه دفاع موشکی این سازمان اعلام کردند که این سامانه تهدیدی برای روسیه نخواهد بود.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، "آنگلا مرکل " صدراعظم آلمان و "آندرس فوگ راسموسن" دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز گذشته با اظهارات مقامات روسی مبنی بر اینکه سامانه موشکی ناتو تهدیدی برای روسیه است، مخالفت کردند.

بر اساس این گزارش، مرکل در جریان دیدار روز گذشته با راسموسن در برلین گفت: از این طرح برای اقدام علیه روسیه استفاده نخواهد شد و باید اقداماتی برای اعتمادآفرینی در این زمینه پیگیری شود تا روسیه را در این مورد تشویق کند.

راسموسن همچنین به این موضوع اشاره کرد که از روسیه برای مشارکت در این طرح دعوت شده بود و گفت:سامانه دفاع موشکی ما از نظر تکنیکی به گونه ایست که تهدیدی برای روسیه محسوب نمی‌شود و ما از لحاظ سیاسی نیز هیچ قصدی برای هدف قرار دادن روسیه نداریم.

"الکساندر ورشبو" معاون دبیر کل ناتو روز گذشته اعلام کرده بود که رهبران کشورهای عضو ناتو در نشست آتی خود در شیکاگو (آمریکا) به احتمال زیاد بیانیه سیاسی تصویب خواهد کرد مبنی بر اینکه سامانه دفاع ضد موشکی که قرار است در اروپا استقرار یابد، علیه روسیه جهت‌گیری نشده است.

این سخنان پس از آن ابراز شدند که ژنرال "نیکولای ماکاروف" رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه روز پنج شنبه در کنفرانس بین المللی مربوط به سپر موشکی در مسکو، هشدار داد که در صورت وخامت اوضاع پیرامون مسئله سامانه دفاع ضد موشکی، تصمیمات لازم برای بکارگیری از ابزاری پیش‌گیرانه برای نابودی این سامانه‌ها اتخاذ خواهد شد.

به گفته وی، استقرار تسلیحات تهاجمی جدید در جنوب و شمال غربی روسیه، از جمله استقرار موشک‌های «اسکندر» در منطقه کالینینگراد، تنها یکی از گزینه‌های احتمالی برای نابودی ساختارهای سپر موشکی در اروپا است.

ژنرال ماکاروف با اشاره به خصوصیات بی‌ثبات کننده سامانه دفاع ضد موشکی اروپایی، تاکید کرد: روسیه معیارهایی را برای تامین اطمینان در خصوص عدم جهت‌گیری ضدروسی سامانه دفاع ضد موشکی آماده کرده است.

این مقام بلندپایه روس با تاکید بر اینکه روسیه در زمینه سپر موشکی به آمریکا اعتماد ندارد، گفت: مقامات مسکو نمی‌توانند تنها به این اظهارات اعتماد کنند که «تمام آنچه در حال انجام است، علیه روسیه نیست». چرا که برغم نگرانی‌های روسیه هیچ یک از برنامه‌های آمریکا در زمینه ایجاد سامانه دفاع ضد موشکی بعد از نشست سران لیسبون تغییری پیدا نکردند و نگرانی‌های روسیه تاکنون مورد توجه قرار نگرفته است.