سخنگوی وزارت خارجه روسیه از تصمیم رهبران قرقیزستان در مورد عدم تمدید قرارداد اجاره فرودگاه «ماناس» با دولت آمریکا حمایت کرده و لزومی برای ادامه فعالیت این مرکز بعد از خروج نیروهای بین المللی از افغانستان ندانست.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "الکساندر لوکاشوویچ" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه اعلام کرد که این کشور از تصمیم رهبران قراقیزستان برای عدم تمدید قرارداد مربوط به اجاره تاسیسات فرودگاه «ماناس» به آمریکا به منظور ادامه فعالیت مرکز ترانزیتی برای انتقال کالا و نیرو به افغانستان حمایت می‌کند.

لوکاشوویچ روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی در مسکو گفت: ما معتقدیم که شرایط و زمان اقدامات مرکز ترانزیتی «ماناس» باید بر اساس وظایف مورد هدف برای ایجاد ثبات در تلاش‌های نیروهای ائتلاف بین المللی در تامین امنیت افغانستان هماهنگی داشته باشد و با توجه به این مسئله با خروج نیروهای نظامی از افغانستان در سال ۲۰۱۴ دیگر ضرورتی برای ادامه فعالیت این مرکز در خاک قرقیزستان وجود نخواهد داشت.

این دیپلمات بلندپایه یادآور شد: ما اظهارات رئیس‌جمهوری قرقیزستان در خصوص قصد این کشور برای عدم تمدید مدت قرارداد با طرف آمریکایی برای استفاده از امکانات فرودگاه «ماناس» و تبدیل این تاسیسات به یک فرودگاه غیرنظامی برای استفاده شهروندان این کشور را بسیار مثبت ارزیابی می‌کنیم.

بر اساس اطلاعات برخی رسانه‌ها، مقامات آمریکایی به دنبال آن هستند تا راهی برای ادامه حضور خود در خاک قرقیزستان بعد از سال ۲۰۱۴ که مدت قرارداد اجاره پایگاه «ماناس» به اتمام خواهد رسید، بیابند.

"پامیلا اسپراتلن" سفیر آمریکا در قرقیزستان چند روز قبل اعلام کرد که مذاکرات مقامات واشنگتن و بیشکک در خصوص سرنوشت مرکز ترانزیت «ماناس» آغاز شده است.

وی تاکید کرد که دولت آمریکا دقیقا می‌خواهد از زبان "الماس بیک آتومبایف" رئیس‌جمهوری قرقیزستان بشنود که وی چه نظری در خصوص ادامه فعالیت این مرکز ترانزیتی دارد.