دادگاه آندرس برویک تروریست وابسته به جریان راست افراطی در حال برگزاری است و برگزاری این دادگاه نشان داده است که راستگرایان افراطی تحولات جمعیتی و مهاجرتی اروپا را با چشمانی بسته رصد می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از شبکه تلویزیونی ان.آر.کی، هم اکنون ۲۸ درصد از جمعیت شهر اسلو را افراد مهاجر یا افرادی که اجداد آنها مهاجر بوده اند تشکیل می دهند.

بر اساس اعلام رسمی اداره آمار نروژ، تا سال ۲۰۴۰ میلادی حدود ۵۰ درصد از جمعیت شهر اسلو پایتخت نروژ را مهاجرین و افرادی که رگه های خارجی دارند تشکیل خواهند داد. بر این اساس تا سال ۲۰۴۰ میلادی جمعیت ماجرین اسلو از ۱۷۰۲۰۶ نفر (در شرایط فعلی) به ۳۸۶۹۷۹ نفر خواهد رسید.

به عبارت دیگر ۴۷ درصد از جمعیت شهر اسلو را در سال ۲۰۴۰ مهاجرین تشکیل خواهند داد. مهاجرینی که در مشاغل و حرفه های مختلف مشغول به کار شده و حتی در ساختار سیاسی نروژ نیز نفوذ خواهند کرد. در چنین شرایطی سیاستهای محدودسازی مهاجرت به نروژ نیز نمی تواند پاسخگوی افرادی افراطی مانند آندرس برویک باشد.

شکست راستگرایان افراطی در کشورهای اروپایی

راستگرایان افراطی سعی دارند با تکیه بر ناسیونالیسم اروپایی و ابراز مخالفت با مهاجرت و اسلام گرایی موقعیت خود را در نزد شهروندان اروپایی تقویت کنند.

شعار "اروپا برای اروپاییان" شعاری است که راستگرایان افراطی بر روی آن بسیار تاکید دارند.

در جریان رقابتهای انتخاباتی سال ۲۰۱۲ کشور سوئد، راستگرایان افراطی با تکیه بر همین شعار توانستند بیش از ۵ درصد آرا را کسب کرده و برای نخستین بار وارد پارلمان این کشور شوند. البته هم اکنون محبوبیت راستگرایان افراطی (حزب دموکرات افراطی) در سوئد به حدود ۳ درصد رسیده است و دیگر بخت و اقبالی جهت بقا در پارلمان نخواهد داشت.

حضور راستگرایان افراطی در قدرت نشان داده است که آنها عملا تصویری عاقلانه از اروپا در ذهن خود ندارند.

حادثه تروریستی ۲۲ جولای سال ۲۰۱۱ نروژ نشان داد که راستگرایان افراطی تهدیدی فکری و امنیتی برای کل اروپا محسوب می شوند. دستگاه‌های اطلاعاتی کشورهایی مانند دانمارک اعلام کرده اند که راستگرایان افراطی اصلی ترین تهدیدات امنیتی برای کل اروپا محسوب می شوند و باید با این تهدید به طور کامل مقابله کرد.

اگرچه در برخی کشورها مانند فرانسه، آلمان و انگلیس برخی عقاید راستگرایانه افراطی تحت تاثیر التهابات سیاسی موجود بیشتر نمود می یابد اما در کل جریان راست افراطی حکم یک تهدید فکری ،اقتصادی و امنیتی را برای اروپا دارد.

به عنوان مثال رای تعداد زیادی از فرانسویان به راستگرایان افراطی در انتخابات اخیر فرانسه به دلیل ناامیدی شهروندان از دو حزب سوسیالیست و راست میانه حاصل شده است و به معنای موافقت و همراهی شهروندان با ریشه های فکری جریان راستگرای افراطی نیست.

در کشورهای شمال اروپا، متعاقب کشتار سال گذشته نروژ جریان راستگرای افراطی به حاشیه رانده شد. هم اکنون سران جریان‌های راست افراطی در کشورهایی مانند نروژ، سوئد، دانمارک و فنلاند عملا قدرت مانور سیاسی خود در فضای اروپا را از دست داده‌اند.

مهاجرین در اروپا ریشه دارند

مهاجرین در بسیاری از کشورهای اروپایی ریشه دارند و در برخی کشورهای اروپایی چندین نسل مهاجر زندگی کرده اند. در چنین شرایطی نمی توان به طور ناگهانی و با ظهور احتمالی برخی جریان‌های راست افراطی مهاجرین را از ساختار اقتصادی و سیاسی اروپا حذف کرد. اگرچه برخی کشورهای اروپایی در صددند تا درهای خود را بر روی مهاجرین ببندند اما اکثر احزاب اروپایی معتقدند که اروپا چاره ای جز به کارگیری توان مهاجرین و نیروهای کار متخصص خارجی نخواهد داشت.

در چنین شرایطی خواب افرادی مانند آندرس برویک تروریست نروژی به هیچ عنوان تعبیر نخواهد شد. به عنوان مثال در کشوری کوچک مانند نروژ که رشد جمعیت در آن سریع نیست، حضور مهاجرین در بسیاری از مشاغل و حرفه ها لازم است.

به عبارت بهتر سیستم اقتصادی و رفاهی نروژ نمی تواند احساس نیاز خود به نیروی کار خارجی را تحت تاثیر عقاید نژاد پرستانه راستگرایان افراطی کتمان کند.

استفاده از نیروی کار خارجی مقدمات و پیش شرط‌هایی می خواهد که اصلی ترین آنها بازکردن درها بر روی مهاجرین است.

حتی سیاست کنترل مهاجرین نیز به معنای حذف مهاجرین از ساختار اقتصادی و رفاهی اروپا نیست.

راستگرایان افراطی باید مهار شوند

همان گونه که اشاره شد راستگرایان افراطی از یک گروه سیاسی و فکری به یک تهدید امنیتی برای اروپای واحد تبدیل شده اند. از این رو نمی توان با راستگرایان افراطی به عنوان یک گروه یا حزب سیاسی برخورد کرد.

بسیاری از گروه‌های راستگرای افراطی در برابر اقدامات وحشیانه تروریستی آندرس برویک سکوت کرده و حتی برخی از آنها به صورت تلویحی آن رامورد تایید قرار داده اند.

آنچه مسلم است اینکه دستگاه‌های امنیتی اروپا چاره ای جز کنترل فعالیتهای تبلیغاتی کاذب جریان راست افراطی در راستای پیشگیری از بروز خوادثی مانند عملیات تروریستی ۲۲ جولای سال ۲۰۱۱ در نروژ نخواهند داشت.

در غیر این صورت افراطی گری به عنوان یک تهدید اساسی امنیت جوامع اروپایی را تهدید خواهد کرد.

این افراطی گری ریشه در عدم درک صحیح از تحولات نظام بین الملل و اروپای واحد و نیازهای این مجموعه دارد.

در این خصوص لازم است سران امنیتی اروپا رویکرد واحدی را در راستای مقابله با جریان راستگرای افراطی در همه کشورها اتخاذ کنند.

این رویکرد واحد هنوز به طور کامل از سوی سران اروپا اتخاذ نشده است.