تحقیقات اخیر حاكی از افزایش مصرف نوشیدنی‌های ورزشی و انرژی‌زا به ویژه در بین نوجوانان است كه پوسیدگی دندانها را به دنبال دارد.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خراسان، یك گروه تحقیقاتی، اسید موجود در ۱۳ نوشیدنی ورزشی و ۹ نوشیدنی انرژی‌زا را بررسی كردند و پی بردند كه سطح اسیدی با توجه به نوع نوشیدنی و خوراكی‌ها می‌تواند متفاوت باشد.

آنها به منظور بررسی تاثیر سطوح اسیدی، مینای دندان انسان را با انواع گوناگون نوشیدنی، به مدت ۱۵ دقیقه پوشاندند. سپس به مدت دو ساعت آن را با بزاق دهان شستشو دادند. این آزمایش پنج روز پی در پی و چهار بار در روز تكرار شد.

این آزمایش نشان داد كه بعد از پنج روز استفاده از نوشیدنی‌های انرژی‌زا و ورزشی، مینای دندان آسیب می‌بیند، هر چند كه تاثیر نوشیدنی‌های انرژی‌زا بر مینای دندان دو برابر بیشتر از نوشیدنی‌های ورزشی است.

«پونام جین»، مسؤول پژوهش انجام شده با بیان این كه مقدار بالای مواد اسیدی موجود در نوشیدنی‌های انرژی‌زا و ورزشی باعث ساییدگی مینای دندان‌ها می‌شود، می‌گوید: جوانان این نوشیدنی‌ها را برای افزایش انرژی و بالا بردن عملكرد ورزشی‌ خود مصرف می‌كنند. بسیاری از آن‌ها وقتی می‌شنوند كه دندانهایشان با اسید موجود در نوشیدنی‌های انرژی‌زا شستشو داده می‌شود، تعجب می‌كنند.

به گفته دكتر جین، این تحقیقات برگرفته از نوع مصرف نوشیدنی‌های انرژی زا جوانان و نوجوانان آمریكایی است.

بر اساس گزارشات، ۳۰ تا ۵۰ درصد جوانان آمریكایی نوشیدنی انرژی زا مصرف می‌كنند و ۶۲ درصد آنها حداقل یك بار در روز نوشیدنی ورزشی می‌نوشند.

بر اساس این گزارش، آسیب مینای دندان بر اثر مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا، موضوع غیر قابل انكاری است و بدون حفاظت از مینای دندان، دندان از بین می‌رود، در نتیجه آشنایی والدین با مضرات این نوشیدنی‌ها ضروری است.