"اکرم سهگل" تحلیلگر مسائل دفاعی پاکستان، امضای پیمان استرتژیک میان افغانستان و آمریکا نشانه‌ تصمیم برای حضور آمریکا در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ می‌باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در لاهور، افغانستان و آمریکا شب گذشته پیمان استراتژیکی را برای از بین بردن تروریسم و افراط گرایی در افغانستان و تقویت همکاری ها به امضا رساندند.

توافق آمریکا و افغانستان بر سر این پیمان بازتاب گسترده‌ای در میان احزاب، گروه‌ها و دولت‌های منطقه داشته است.

اکرم سهگل تحلیلگر مسائل دفاعی پاکستان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در لاهور گفت: هدف آمریکا از امضای این پیمان محکم‌تر کردن جایگاه خود پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان می‌باشد.

سهگل اظهار داشت: آمریکا به دنبال این است تا بدون وابستگی به پاکستان بتواند در افغانستان به حضور خود ادمه دهد زیرا به این نتیجه رسیده است که پاکستان مدافع خوبی برای منافع آمریکا در منطقه نیست.

وی معتقد است: همزمان با اینکه آمریکا برای ایجاد رابطه با پاکستان تلاش می‌کند، در افغانستان نیز به دنبال این موضوع است تا جای خود را برای بقا در این کشور مستحکم کند و به کشور‌های منطقه باقی ماندن خود در منطقه را اعلام کند.

تحلیلگر مسائل دفاعی پاکستان ادامه داد: پاکستان بر این تصور است که آمریکا در منطقه نمی‌ماند اما شواهد حاکی از آن است که آمریکا قصد دارد تا سال ۲۰۲۴ در منطقه حضور اطلاعاتی داشته باشد.

اکرم سهگل اعتقاد دارد که آمریکا تنها تا سال ۲۰۱۴ به فکر رابطه با پاکستان است و پس از آن واشنگتن دیگر نیازی به برقراری رابطه با اسلام‌آباد ندارد.

وی گفت: اگر پاکستان به همکاری با آمریکا تن در ندهد ممکن است از سوی واشنگتن در انزوا قرار گیرد.

تحلیلگر مسائل دفاعی پاکستان اافزود: در بحث برقراری مجدد روابط با آمریکا این تنها پارلمان نیست که تصمیم می‌گیرد بلکه نهادها و عناصر دیگری وجود دارند که بر این بحث تأثیر می‌گذارند.

سهگل اظهار داشت: پاکستان باید به دقت عواقب برقراری یا عدم برقراری رابطه با آمریکا را بسنجد و پس از آن تصمیم درست در این زمینه را اتخاذ کند.

وی در پایان با انتقاد از تمایل دولت پاکستان برای ارتباط با آمریکا، گفت: در حال حاضر هم دولت و هم نظامیان برای برقراری رابطه با آمنریکا مایل هستند اما نیازمند این هستند تا منافع پاکستان را در این زمینه در نظر گیرند.