ده‌ها هزار نفر از مردم فرانسه به مناسبت روز جهانی کارگر در قالب تظاهراتی گسترده به منظور مخالفت با سیاست ‌ریاضت اقتصادی اتحادیه اروپا و "نیکلا سارکوزی" در سراسر کشور روانه خیابان‌ها شدند.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه فرانسوی "اکو"، ده‌ها هزار فرانسوی روز گذشته همزمان با روز جهانی کارگر بمنظور اعلام مخالفت خود با سیاست ‌ریاضت اقتصادی تحمیل شده از سوی اتحادیه اروپا و به ویژه ابراز مخالفت با "نیکلا سارکوزی" اقدام به برگزاری تظاهرات در شهرهای مختلف فرانسه کردند.

بر اساس این گزارش، تظاهرات روز کارگر امسال در حالی در فرانسه برگزار شد که هم‌اکنون کمتر از یک هفته به برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور زمان باقی است.

بنا بر اعلام رئیس پلیس پاریس، حدود ۴۸ هزار نفر روز گذشته بنا به فراخوان اتحادیه‌های کار فرانسه شامل CGT، CFDT، UNSA و Solidaires با تجمع در پاریس اقدام به برگزاری تجمع کردند که این رقم ۴ برابر بیشتر از شمار شرکت ‌کنندگان در تظاهرات یکم مه سال ۲۰۱۱ است.

از سوی دیگر به گفته کنفدراسیون عمومی کار، حدود ۷۵۰ هزار نفر در قالب ۳۰۰ تجمع در سراسر فرانسه در این تظاهرات شرکت داشتند که این رقم ۶ برابر بیشتر از شمار شرکت‌کنندگان در تظاهرات یکم مه سال ۲۰۱۱ بوده است؛ این در حالیست که پلیس فرانسه شمار شرکت ‌کنندگان در تظاهرات روز گذشته در فرانسه را ۳۱۶ هزار نفر اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش، اتحادیه‌های شرکت کننده در تظاهرات روز گذشته وعده‌ داده بودند که از نوشتن هرگونه پیام سیاسی بر روی بنرها و پرچم‌هایی که در تظاهرات استفاده می‌کنند، خودداری کنند اما کنفدراسیون عمومی کار (CGT) خواستار "مبارزه با نیکلا سارکوزی" شد و سپس این عبارت در اغلب تجمع‌های سندیکایی به طور گسترده استفاده شد.

بنابر اعلام شبکه "RTL"، تظاهرات یکم مه امسال در فرانسه در واقع نوعی زورآزمایی میان اتحادیه‌های مردمی و نیکلا سارکوزی است که از مردم خواسته "پرچم‌ قرمز" خود را کنار بگذارند حال آنکه فرانسوآ اولاند به رقیب خود در خصوص هرگونه مبارزه با سندیکاها هشدار داده است.